Beethoven'ın saçındaki kurşun, sağırlığının gizemine dair yeni ipuçları sunuyor

yüzelli

New member
7 Mayıs 1824 günü saat 19.00'da, o zamanlar 53 yaşında olan Ludwig van Beethoven, tamamladığı son eseri olan Dokuzuncu Senfonisinin dünya prömiyerine katılmak üzere Viyana'daki muhteşem Theatre am Kärntnertor'da sahneye çıktı.

Salı günü 200. yılını kutlayan bu performans birçok açıdan unutulmazdı. Ancak ikinci bölümün başlangıcındaki bir olay, yaklaşık 1.800 kişilik dinleyici kitlesine saygı duyulan bestecinin ne kadar sağır olduğunu açıkça ortaya koydu.

Ohio'daki Kent State Üniversitesi'nden emekli müzikoloji profesörü ve Dokuzuncu Senfoni üzerine yakın zamanda yayımlanan bir kitabın yazarı Ted Albrecht, sahneyi anlattı.

Hareket yüksek sesle davullarla başladı ve kalabalık çılgınca tezahürat yaptı.

Ancak Beethoven'ın alkışlardan ve yaptığı müzikten haberi yoktu. Sırtı seyirciye dönük olarak durdu ve ritmi yendi. O anda bir solist kolundan tuttu ve duyamadığı yüksek hayranlığı görmek için onu çevirdi.

Bu, yirmili yaşlarında işitme duyusunu kaybetmeye başladığından beri sağırlığından utanan bir besteci için başka bir aşağılanmaydı.

Peki neden sağır olmuştu? Peki neden sürekli mide krampları, şişkinlik ve ishalden şikayetçiydi?

Hayranlardan ve uzmanlardan oluşan bir yazlık endüstrisi çeşitli teorileri tartıştı. Kafatasındaki işitmeyi etkileyebilen Paget kemik hastalığı mıydı? İrritabl bağırsak sendromu mide-bağırsak sorunlarına neden oldu mu? Ya da belki frengi, pankreatit, şeker hastalığı ya da renal papiller nekroz yani bir böbrek hastalığı vardı?

200 yıl sonra bestecinin saç tellerinde bulunan zehirli maddelerin keşfi nihayet gizemi çözebilir.

Bu özel hikaye, birkaç yıl önce araştırmacıların, DNA analizinin, Beethoven'ın ölmek üzereyken işkence gören hayranları tarafından kafasından kesildiği iddia edilen saçların incelenmesini gerektirecek kadar ilerlemiş olduğunu belirlemesiyle başladı.

San Jose Eyalet Üniversitesi'ndeki Ira F. Brilliant Beethoven Araştırmaları Merkezi'nin kurucu müdürü William Meredith, müzayedelerde ve müzelerde kaleler aramaya başladı. Sonuçta kendisi ve meslektaşları, DNA analizinin bestecinin kafasından geldiğini doğruladığı beş kilit elde etti.

Beethoven'a tutkuyla bağlı Avustralyalı bir iş adamı olan Kevin Brown, kalelerden üçünün sahibiydi ve Beethoven'ın 1802'deki, ölümünden sonra doktorların onun neden bu kadar hasta olduğunu bulmaya çalışabilmeleri yönündeki isteğini yerine getirmek istiyordu. Bay Brown, Mayo Clinic'teki ağır metalleri test edecek ekipman ve uzmanlığa sahip özel bir laboratuvara iki kilit gönderdi.

Laboratuvarın yöneticisi Paul Jannetto, sonucun nefes kesici olduğunu söyledi. Beethoven'ın buklelerinden birinde saçın gramı başına 258 mikrogram, diğerinde ise 380 mikrogram kurşun vardı.

Saçtaki normal kurşun seviyesi gram başına 4 mikrogramdan azdır.

“Bu kesinlikle Beethoven'ın yüksek düzeyde kurşuna maruz kaldığını gösteriyor” dedi Dr. Jannetto.

“Bunlar şimdiye kadar gördüğüm en yüksek saç seviyeleri” diye ekledi. “Dünyanın her yerinden örnekler alıyoruz ve bu değerler çok daha yüksek.”

Beethoven'ın saçında ayrıca normalin 13 katı arsenik seviyesi ve normalin dört katı cıva seviyesi vardı. Ancak özellikle yüksek düzeydeki kurşunun birçok rahatsızlığının nedeni olabileceğini belirten Dr. Jannetto.

Araştırmacıların arasında Dr. Jannetto, Bay Brown ve Dr. Meredith, bulgularını Pazartesi günü Clinical Chemistry dergisinde yayınlanan bir mektupta açıklıyor.

Analiz, aynı ekibin Beethoven'da kurşun zehirlenmesi olmadığını söylediği geçen yıla ait bir raporu güncelliyor. Kapsamlı testlerden sonra, vücudunda en azından sağırlığını ve hastalıklarını açıklamaya yetecek kadar kurşun bulunduğunu ortaya çıkardılar.

Araştırmada yer almayan Washington Üniversitesi'nden toksikolog ve fahri profesör David Eaton, Beethoven'ın mide-bağırsak sorunlarının “kurşun zehirlenmesiyle tamamen tutarlı” olduğunu söyledi. Beethoven'ın sağırlığıyla ilgili olarak, yüksek dozda kurşunun sinir sistemini etkileyerek işitme duyusunu bozabileceğini ekledi.

“Kronik dozun onu öldürmek için yeterli olup olmadığını söylemek zor” diye ekledi Dr. Eaton ekledi.

Hiç kimse bestecinin kasıtlı olarak zehirlendiğini iddia etmiyor. Ancak kurşun zehirlenmesi tarihi konusunda uzman ve Michigan Üniversitesi'nden fahri profesör olan Jerome Nriagu, kurşunun 19. yüzyıl Avrupa'sında şarap ve yiyeceklerin yanı sıra ilaç ve merhemlerde de kullanıldığını söyledi.

Beethoven'ın yüksek kurşun seviyelerinin muhtemel kaynağı ucuz şaraptı. “Kurşun şekeri” olarak da adlandırılan kurşun asetat formundaki kurşunun tatlı bir tadı vardır. Beethoven'ın zamanında, kalitesiz şaraba tadı daha iyi olsun diye sıklıkla eklenirdi.

Dr. Niriagu. Ve şarap şişelerindeki mantarların, sızdırmazlığın iyileştirilmesi için önceden kurşun tuzuna batırıldığını da ekledi.

Beethoven günde yaklaşık bir şişe olmak üzere bol miktarda şarap içti ve hayatının ilerleyen dönemlerinde daha da fazla şarap içti, çünkü bunun sağlığına iyi geldiğine inanıyordu ve aynı zamanda Dr. Meredith buna bağımlı hale geldiğini söyledi. 1827'de 56 yaşındayken ölümünden önceki son günlerde arkadaşları ona kaşık kaşık şarap vermişti.

Sekreteri ve biyografi yazarı Anton Schindler, ölüm döşeğindeki sahneyi şöyle anlattı: “Bu ıstırabı izlemek korkunçtu, çünkü genel yapısı, özellikle de göğsü devasaydı. Ölene kadar senin Rüdesheimer şarabından bir kaşık dolusu içti.”

Ölüm döşeğindeyken yayıncısı ona 12 şişe şarap verdi. Bu noktada Beethoven onu asla içemeyeceğini biliyordu. Kaydedilen son sözlerini fısıldadı: “Çok kötü, çok kötü – çok geç!”

Bir besteci için sağırlık belki de en büyük acıydı.

Beethoven, ölümünden 26 yıl önce, 30 yaşındayken şöyle yazmıştı: “Neredeyse iki yıldır sosyal etkinliklere katılmayı bıraktım çünkü insanlara şunu söylemek benim için imkansız: Ben bir iş yapacaksam, sağırım.” Engelimle başa çıkabilirim ama işimde bu korkunç bir engel. Peki, aralarında çok sayıda bulunan düşmanlarım bunu öğrenirse ne derler?”

Beethoven 32 yaşındayken flüt ya da çoban şarkısını duyamadığı için üzülüyordu ve bunun “beni neredeyse umutsuzluğa sürüklediğini” yazıyordu. Biraz daha olsaydı intihar ederdim; yalnızca sanat beni engelledi. Ah, içimde hissettiğim her şeyi ortaya çıkarana kadar dünyayı terk etmek düşünülemez görünüyordu.”

Yıllar boyunca Beethoven rahatsızlığı ve sağırlığı için birçok doktora danıştı ve tedavi üstüne tedavi denedi, ancak hiçbir rahatlama bulamadı. Bir noktada merhem kullandı ve çoğu muhtemelen kurşun içeren 75 ilaç aldı.

1823'te, kendisi de sağır olan bir tanıdığına kendisinin de duyamaması hakkında bir mektup yazarak bunu “büyük bir talihsizlik” olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: “Doktorlar çok az şey biliyor; sonunda onlardan sıkılırsın.”

Onun Dokuzuncu Senfonisi büyük olasılıkla kederini sanatıyla uzlaştırmanın bir yoluydu.

Beethoven, gençliğinden beri Friedrich Schiller'in “Neşeye Övgü” şiirine hayran kalmıştı.

Bir senfonide ilk şarkı olarak kabul edilen, solistler ve koro tarafından söylenen Dokuzuncu şiiri müziğe koydu. Senfoninin doruk noktasıydı ve neşe arayışını tasvir ediyordu.

Beethoven, ilk bölümün umutsuzluğun bir temsili olduğunu yazdı. Yüksek davul sesleriyle ikinci bölüm, umutsuzluğu kırma girişimidir. Beethoven, üçüncü parçanın umutsuzluğun bir kenara bırakıldığı “hassas” bir dünyayı ortaya çıkardığını yazdı. Ancak bunun umutsuzluğu bir kenara bırakmak için yeterli olmadığı sonucuna vardı. Bunun yerine, “bizi hayata çağıran bir şey aramalısınız.”

Final, dördüncü set tam da bu çağrıydı. Bu sevince bir övgüydü.

O günden bu yana geçen yıllarda Beethoven'ın Dokuzuncusu milyonlarca insanı derinden etkiledi, hatta elini radyoya bastırarak şarkıyı “duyan” Helen Keller bile:

Dinlerken karanlık ve melodi, gölge ve ses tüm odayı doldururken, dünyaya bu kadar tatlılık seli döken büyük bestecinin benim gibi sağır olduğunu hatırladım. Onun acısından başkaları için böylesine büyük bir neşe yaratma gücüne sahip olan kararlı ruhunun gücüne hayret ettim – ve orada oturdum, onun ve benim ruhumun sessiz kıyılarında bir okyanus gibi kırılan muhteşem senfoniyi elimle hissettim.