Carlo Rivolta ile ilgili anım – Siyaset – Blog

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Marco Turco’nun 32 yaşında genç yaşta hayatını kaybeden gazeteci Carlo Rivolta’nın yaşamını ve ölümünü konu alan belgesel filmi “Kayıp Nesil” bugün Roma’daki Nuovo Sacher’de gösterilecek.

Onu Haber yıllarından önce, Manifesto grubunda tam zamanlı bir militanken (daha sonra eski PSIUP ile birleşti) tanıyordum ve 16 yaşımdan beri günlük okumam olan Paese Sera için yazdı. Cizvit eğitimi almış rahipler tarafından yönetilen Cristo Re Koleji’nden o kadar nefret ediliyordu ki, aksi halde okul müdürü Monsenyör De Zotti onu benden alacaktı.

O günlerde, benim yaşımdaki (benden birkaç ay küçük) Carlo belli ki okula gitmişti. Onunla on yıl sonra tanıştım, o zaten tam zamanlı olarak parlamento dışı hareketleri takip eden bir siyasi “saldırı muhabiri” idi. Carlo bir “penivendolo” (gazetecilerin tanımladığı şekliyle) değil, Il Messaggero için çalışan Sergio Frau gibi bir arkadaştı ve sonra o da Haber’da sona erdi. Biz Manifesto’da (ve diğerleri de yaptı mı bilmiyorum) ikimize, gazetelerde aşağı yukarı arkadaş olmayı hak eden siyasi girişimlerimiz hakkında tüyolar verdik. Via Veneto’da Amerikan Büyükelçiliği önünde yaptığımız çarpıcı gösterilerden birinde Bayan Frau’ya bir “beklenti” hatırlıyorum. “Fotoğrafçıyla gel” dedim ona başka bir şey söylemedim. Ve öyleydi: ABD bayrağı giymiş ve Büyükelçiliğin önünde yakılan kuklanın fotoğrafları, Sergio’nun makalesiyle ön sayfada yer aldı. İtalyan ve Amerikan polisini şaşırtan hızlı, etkili ve tamamen başarılı bir saldırıydı.

Carlo ile neredeyse aynı şeydi. Genellikle polisle veya faşistlerle herhangi bir çatışmaya karşı önceden uyarılırdı. Belki birden fazla kaynaktan ne olacağını zaten biliyordu. Aslında, olaylar bunu hak ediyorsa, Paese Sera’da haberleri yazmak için bir militan olarak dakik bir şekilde geçit törenine geldi.

1976’da Haber’da, Piazza Indipendenza’daki binanın ikinci katındaki, haberlerin ve iç siyasetin bir arada var olduğu ve biz işbirlikçilerin ilk günlerde birbirimize destek olduğumuz büyük odasında yeniden buluştuk. Ancak Nisan ayında, ilk sözleşmelerle, sabit iş istasyonlarımızdan birinin hakkına sahip olmaya başladık, çünkü bazılarımız matbaadaki gazeteyi “kapattı” ve pratikte “tekrar” için orada kaldı. gazetenin ikinci sayısı.

Carlo olağanüstü bir muhabirdi. Birçoğu arasında silinmez bir anım var: yazma hızı. Haber’daki otuz yılı aşkın çalışmamda nadiren bu kadar hızlı muhabirlerle karşılaştım. Seksenlerin ortalarında Cronaca di Roma’yı yönettiğimde yanımda olan birinden söz ediyorum: Yine Paese Sera okulundan olan ve tam da bu özelliğinden dolayı her gün en az üç parça yazan Massimo Lugli.

Carlo sadece yazılı olarak bir “gelincik” değildi. Hayatının her anına bazen haddinden fazla yoğunluk verdi. Ancak kendisinin en iyisi makalelerdeydi. Rivolta’yı yalnızca parlamento dışı hareketlerin, sokak çatışmalarının, Autonomia Operaia’nın aşırılıkçılığının, Kızıl Tugayların şiddetinin (hatta ölümle tehdit edildi) anlatıcısı olarak anlatmak basitlik olur, çünkü eğer bir hikaye olsaydı , bir gerçek onu yakaladı, tamamen işin içine girdi, katılımını ve bakış açısını ifade ettiği “parçalar” yazdı (bir kuyuya düşen küçük Alfredino Rampi’nin trajik öyküsünde olduğu gibi). bir daha çıkmadı). Yazmakta özgür olduğunda elinden gelenin en iyisini yaptı çünkü canlılığını, tutkusunu tam olarak ifade edebildi. Pekala, Carlo hakkında gerçekten takdir ettiğim bir şey varsa, o da tam olarak tutkuydu, çünkü işimizin en iyisi, sizi okuyanlara yalnızca gördüklerinizi değil, hissettiklerinizi de aktarabilirseniz ortaya çıkar. anlıyorsun, ne hissediyorsun?

Carlo sıklıkla siyasi bir bakış açısını da ifade etmek isterdi. Bu onundu, belki önyargılıydı ama kesinlikle derin düşünceliydi, mantıklıydı ve her halükarda solcuydu. Bunu takdir ettim, çünkü siyaseti önce paralel konumlardan yoğun bir şekilde yaşadık, sonra çok benzer konumlardan farklı bir şekilde ortaya çıktık: 1977’de, PCI/ tarihi uzlaşmasını destekleyen gazetenin çizgisine katılmadığım için taşınmamı istedim. Dc – bu yüzden Politika sektöründen rahatsız oldum ve bu nedenle Performanslarda sona erdi. Öte yandan Carlo, Haber için gazetenin servetini inşa ettiği bir kilometre taşı olan Moro’nun kaçırılmasının ardından iflas etti. Scalfari, Br’ye karşı sert çizgiden yanaydı. Ben ve Carlo gibi diğerleri, Psi’nin pozisyonu olan müzakereden yanaydık. Bilindiği gibi Moro, Kızıl Tugaylar tarafından öldürüldü ve sol içindeki – bir yanda PCI ile diğer yanda sosyalistler ve parlamento dışı gruplar arasındaki – çatışma şiddetli, neredeyse şiddetli bir hal aldı. Ancak yıllar sonra, o korkunç anları tekrar düşündüğümde, şantajı kapatma çizgisinin doğru olduğu sonucuna vardım, çünkü Kızıl Tugayların yenilgiye uğramasına ve ortadan kaybolmasına katkıda bulundu.

Ancak bir süre sonra Carlo, Lotta Continua’ya gitmek için gazeteden ayrıldı. Ve bu büyük bir kayıptı, çünkü bir parçamızın gittiğini biliyorduk (çok azı bunun farkında olsa da, diğerleri bundan neredeyse mutluydu), büyük bir yeteneğimizi kaybetmiştik. Onunla konuşmanın giderek zorlaştığı doğruydu, çünkü Carlo’nun bir kusuru vardı: topyekun, neredeyse mezhepçi ve nihayetinde kendi kendini yok eden uzlaşmazlığı. Çünkü uyuşturucudan önce de böyleydi: çünkü bir davayı benimsediyse, sonuna kadar da taşıdı ya da en azından istiyordu. Ancak bazen meslek sınırlar koyar ve Carlo bu sınırları kabul etmek istemez. Az ya da çok haklı olarak. Bedelini ödeyen kesinlikle kendisiydi. Hayatıyla. Ama onu tanıyanlarda – umarım belgesel film bu duyguları aktarabilir – özgünlüğü, militan gazetecilikle olan tutkulu bağı, tam bir özgürlük içinde yaşama konusundaki önlenemez arzusu, yazma sevgisi devam etti.

PS. Mauro Favale’nin Haber’nın 19. sayfasındaki belgesel filme adanmış çok güzel makalesine dikkat çekiyorum.

[email protected]

@pepe_guglielmo (Twitter)

Kategorilenmemiş | Yorum yok “