Diego Calva ve onu Babil’e götüren dolambaçlı yol

yüzelli

New member
1946 Disney kısa animasyonu olan Peter ve Kurt’un bir VHS kaseti, Diego Calva 1990’larda büyürken evde defalarca oynatıldı.

Çocukken bu ilk sinema saplantısından hem korkan hem de eziyet çeken Calva, haydut kurdun sinir bozucu ana motifinde görsel-işitsel hikaye anlatımının gücünü keşfetti.

Calva, “Kelimelere dökmeden, duygularla dolu küçük bir kutu olduğumu ve filmlerin onları yüzeye çıkarabileceğini fark ettim,” diye açıkladı İspanyolca. “Bu beni bağladı.”

Sadece bir büyük bağımsız filmden sonra, Mexico City aktörü şimdi Brad Pitt ve Margot Robbie ile birlikte ilk mega bütçeli Amerikan yapımında rol alıyor: yönetmen Damien Chazelle’in Hollywood Film endüstrisinin grotesk kökenlerini ve filmlerin bizi neden büyülediğini anlatan sessiz filmi Babylon.

30 yaşındaki Calva, 1920’lerin Hollywood’unda her şeyi kapsayan yapım asistanından etkili aktör yapımcılarına kadar yavaş yavaş yükselen Meksika doğumlu Manny Torres’i canlandırmasıyla Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre’ye aday gösterildi.

Karakteri, hikayenin arkasındaki itici güç olarak hareket ediyor: hem Pitt ve Robbie’nin karakterleri – iki başarılı, genellikle sorunlu aktör – arasındaki bağlantı hem de bu yozlaşmış dünyada izleyiciye rehberlik ediyor. Calva, Manny’ye filmlerle ilgili sevimli bir saflık aşılar ve bu, karakterin bağlılığı sonunda geri tepse bile karakterin onların bir parçası olma kararlılığını besler.

Calva rolü kapmak için çok çalışsa da oyunculuk onun asıl hayali değildi. Hollywood aramadan çok önce, Calva’nın bir Beverly Hills otelinde verdiği bir röportajda açıkladığı gibi, bir yazar ve yönetmen olma tutkusu vardı. Uzun boylu, sıradan yeni gelen, beyaz bir tişörtün üzerine gri bir süveter, siyah pantolon ve bir çift parlak siyah ayakkabıdan oluşan şık bir görünüme sahipti.

Küçük yaşlardan itibaren, kısa filmler çeken kendisinden birkaç yaş büyük arkadaşlar edindi. Manny gibi, Calva da bu bağımsız çekimlerde perde arkasında çeşitli pozisyonlarda, ister catering ister boom mikrofon ile yardımcı oldu.

Böyle bir sette, gelmeyen bir aktörün yerini doldurması istendi, bu da çoğu ücretsiz olan daha fazla kamera önünde işe yol açtı. Sonunda, bir festival hiti olan yönetmen Julio Hernández Cordón’un 2015 eşcinsel draması I Promise You Anarchy’de başrol oynadığı bir uzun metrajlı filmde ilk başrolünü aldı.

The Projectionist yeni bir ödül sezonu planlıyor

Oscar’lar Mart’a kadar yok ama kampanyalar başladı. Kyle Buchanan, yol boyunca filmler, kişilikler ve olaylar hakkında rapor veriyor.

Hikaye, karaborsada insan kanı ticareti yapan suçlulara bulaşan çalkantılı bir aşk yaşayan iki erkek kaykaycıyı konu alıyor.

Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Hernández Cordón, Calva’nın Facebook profilini kontrol etti. Bundan sonra yönetmen hevesle gençliğinden beri buz pateni yapan Calva’ya döndü.

Mexico City’den yaptığı bir video görüşmesinde Hernández Cordón, “Diego ile tanıştıktan sonraki beş dakika içinde, güveni ve karizması nedeniyle onun rol için doğru kişi olduğunu anladım,” dedi.

Resmi bir oyuncu seçimi süreci olmamasına rağmen, Calva ve rol arkadaşı Eduardo Eliseo Martinez, senaryodaki samimi sahneleri onaylamak zorunda kaldı. Yoğun arzuyu canlandırmaya açık olması, yönetmenin ona olan güvenini pekiştirdi.

Calva, “Her zaman biraz serseri hissettim ve kaymayı seviyorum” dedi.

Hernández Cordón’un işaret ettiği gibi, Calva, bekar bir anne tarafından yetiştirilen ve sanata ilgi duyan orta sınıf eğitimi ile büyük bir metropolde farklı sosyoekonomik geçmişlerden gelen çocuklarla çalışarak kazandığı sokak bilgisi arasındaki çizgide ilerliyor. dolaştı

Hernández Cordón, “Diego’nun doğuştan bir yeteneği olduğunu biliyordum, ancak yeteneğini fark etmeyeceğinden endişelendim,” dedi. “‘Babylon’ ile yeni bir sayfa açtığı için çok mutluyum.”

Ancak, profesyonel performanslara bu giriş, Calva’yı bir film yapımcısı olarak hırslarını bir kenara bırakacak kadar cezbetmedi.

Daha sonra yönetmenlik eğitimi almak için Meksika’nın önde gelen film okullarından biri olan Centro de Capacitación Cinematográfica’ya kaydoldu. Ancak finansal olarak ayakta kalabilmek için Calva, kurumun siyasetiyle çelişen oyunculuk işine girdi.

Sonunda okulu bırakmaya karar verdi ve tam zamanlı oyunculuğa geri döndü, televizyon dizilerinde ve beyaz perdede yardımcı rollerde yer aldı ve çocuklar için oyunculuk atölyeleri düzenledi.

Geleceğiyle ilgili bu şüphe döneminde, Netflix’in hit dizisi Narcos: Mexico’nun üçüncü sezonu için seçmelere katılma fırsatı buldu. O yaptı. Ve dizideki gerçek uyuşturucu baronu Arturo Beltrán Leyva’nın rolü onu daha büyük ölçekli prodüksiyonla tanıştırırken, Calva’nın yakında ne olacağı hakkında hiçbir fikri yoktu.

Damien Chazelle, 2019’un sonlarında Babylon’da oynayacak yeni bir yüz ararken, bir yığın vesikalık fotoğraf arasında Calva’nın resmine rastladı. Oscar ödüllü yönetmen, oyuncunun bakışlarından etkilendi.

Chazelle video aracılığıyla “Gözlerinde bir hayalperest, bir şair gibi bir şey vardı,” dedi. “Ama rol yapıp yapamayacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu.”

Calva için tasavvur ettiği karakter Manny, kısmen kariyerleri 1920’lerde başlayan iki Latin Amerikalı film yapımcısından ilham alıyor: Meksikalı görüntü yönetmeni ve yönetmen Enrique Juan Vallejo ve üretken Küba doğumlu yönetmen René Cardona.

Calva, kendi kaydettiği birkaç seçmeye katıldı ve sonunda, Covid pandemisinin ilk aylarında Chazelle ile çevrimiçi olarak tanıştı. Calva, Chazelle’in ilgisini daha çok çektikçe, oyuncunun sınırlı bir deneyime sahip olduğu ve İngilizcesinin geliştirilmesi gerektiği ortaya çıktı.

Chazelle, karısı ve filmin yapımcısı Olivia Hamilton ile “Diego ile risk almaya değip değmeyeceğini tartışıyorlardı” dedi. “Ona karşı yüzde 100 sarsılmaz bir inancı vardı.”

Oyuncu seçimi sürecinin başlamasından birkaç ay sonra Calva, yakın gibi görünen ancak henüz kesin olmayan fırsatın hayat değiştiren büyüklüğü karşısında şaşkına döndü. Chazelle’in hat teslimiyle ilgili giderek daha belirgin hale gelen notlarını yürütmenin yanı sıra, İngilizcesini geliştirmek bir öncelik haline geldi.

Sonunda, 2020’nin sonlarında Calva, kurgusal bir yıldız adayı ve Manny’nin aşk ilgisi olan Nellie LaRoy’u oynayacak olan Chazelle ve Robbie ile buluşmak için Los Angeles’a gitti.

Chazelle, arka bahçesinde Calva ve Robbie arasındaki kimya okumasını çekmek için cep telefonunu kullandı. Elle tutulur enerjisi onu Calva’nın potansiyelini gerçekleştirebileceğine ikna etti.

Chazelle, “Kamerayı hiçbir şey yapmıyor gibi görünmeden kontrol etme konusunda Al Pacino düzeyinde bir yeteneğe sahipti,” dedi. Gerçekten de Pacino’nun The Godfather filmlerinde Michael Corleone olarak masumiyetten yozlaşmaya gidişi, Calva’nın rolü için önemli bir referans oldu.

Robbie, Calva’nın ikinci dilinde doğaçlama yapma yeteneğine hayran kaldı.

Robbie, “Oynamak için çok dönüştürücü, çünkü o kadar mevcut ki, bir sahne yarattığınızı unutuyorsunuz,” dedi. “Dileyebileceğim en iyi sahne partneriydi.”

Calva için, kendisi ve Manny arasındaki paralellikler neredeyse belgesel kurgu gibi geliyor. “Film dünyasına ait olmak istediğim için onunla özdeşleşiyorum” dedi. Aktörün sürükleyici hikayenin başlangıcındaki destansı bir sahneye iri iri açılmış bakışları gerçek bir duygudan kaynaklanıyordu.

Calva, “Bir Hollywood setindeki ilk günüm aynı zamanda karakterin bir Hollywood setindeki ilk günüydü” diye açıkladı. “Yüzümde gördüğünüz tüm şaşkınlık ifadeleri gerçektir.”

Manny’nin Singin’ in the Rain müzikalini izlerken ağladığı son sahnelerden biri çekildiğinde, Calva yaklaşık sekiz aydır Chazelle’in filminin evrenine dalmıştı. Yönetmen, o duygusal an için ondan “Babil”i tamamen Manny’nin bakış açısından yüz ifadeleriyle yeniden canlandırmasını istedi.

Robbie, “Bu çok çılgın bir yön ve bunu yapıyor” dedi. “Son üç saattir hissettiğin her şeyin birkaç saniye içinde yüzünde canlandığını hissediyorsun.”

Chazelle, “Gerçekten derine inip bir şeyler çağrıştırabilen bir oyuncuya ihtiyacım vardı” dedi. “En zor oyunculuk türü çünkü kelimelerin, dilin ve hatta vücut hareketlerinin faydalarına sahip değilsiniz. Sadece hepsini yüzünüze, gözlerinize yapmalısınız.

Manny Hollywood’da yükselirken bakış açısını kaybeder, hatta Meksikalı kimliğini inkar eder ve İspanya’dan olduğunu iddia eder. En iyi arkadaşı olarak gördüğü annesinden tavsiye alan Calva, bunun başına geleceğini düşünmediğini söyledi.

Calva, “Hayata karşı çocuksu tavrımı, hayret etme yeteneğimi kaybetmek istemiyorum” dedi. “Eve giden yolu hatırlamak ve hata yaparsam kendimi kaybetmeyeceğimi bilmek istiyorum.”

Calva şimdilik Mexico City’de kalmayı ve filizlenen kariyerini geliştirmeyi planlıyor, ancak ne zaman sınırın bu tarafını istese, oyuncu memnuniyetle bunu kabul edecek.

Calva, muzip bir neşeyle, “Beni bu partiye sen davet ettin,” dedi. “Beni Hollywood’dan çıkarmak zor olacak.”