Elaine Mitchener ve Çığlıkların Müziği

yüzelli

New member
“Eight Songs for a Mad King”, Mitchener’ın genellikle uğraştığı repertuarın eski ucuna aittir. Geçen Pazar Londra’da Amerikalı şair Moor Mother ile bir dizi doğaçlama düet yaptı. Mart ayında Mitchener, Berlin’deki MaerzMusik çağdaş müzik festivalinde Jason Yarde, Matana Roberts, Tansy Davies ve diğerlerinin son üç yıl içinde yazdığı eserlerinden oluşan bir program seslendirdi.

“Kendimi beste yapan bir sanatçı olarak düşünüyorum – aslında bu sırayla” dedi. “Ama benim için” diye ekledi, “her oyuncunun sorumluluğu, müziği gördüğünüz şeyden gerçekten kurtarmaktır.”

Michener, 1970 yılında Londra’da Jamaikalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Evde ska, dub, gospel ve Rastafarian müziğiyle erken tanışma, daha sonra yerel bir Adventist kilisesinde teşvik edildi. Mitchener, “Özellikle siyahi kiliselerine giderseniz ve insanlar müzik veya şarkı sözü yayınlama konusunda bir yeteneğiniz olduğunu keşfederse, bu erken yaşlardan itibaren beslenir” dedi.

Çağdaş müziğe giden yolu karmaşıktı. Londra’daki Trinity College of Music’te öğrenciyken, çoğunlukla klasik şarkı söylemekle meşgul olmasına rağmen, “Eight Songs for a Mad King” de dahil olmak üzere bazı modern eserlerle tanıştı. Oradaki son yılında, şan öğretmeni öldü ve yeni bir öğretmen sesini derin bir kontraltodan tiz bir mezzo-sopranoya yeniden düzenledi. Mitchener, “Her şeye yeniden başlamak zorunda kaldım,” dedi.

Mezun olduktan sonra, Mitchener performanstan sekiz yıl ara verdi, ancak tiyatro reklamcılığı ve müzik yayıncılığında çalışırken şan dersleri almaya devam etti. 2008’de, kendi deyimiyle “çağdaş müzikten etkilenmeyen” bir öğretmen buldu: 15 yıldır birlikte çalışmaya devam ettiği opera sanatçısı Jacqueline Straubinger-Bremar. Mitchener, “Bazı insanlar seslerine, müzikal konumlarına veya mevcut yaşam durumlarına göre doğru öğretmeni asla bulamazlar” dedi. “Onu bulduğum için şanslıydım.”