Faith Ringgold 93 yaşında öldü; Yorganlara ve çocuk kitaplarına dokunmuş siyah hayatlar

yüzelli

New member
Bayan Ringgold, 2005 yılında Pennsylvania Allentown'dan The Morning Call'a “Yorganın Amerika'daki klasik siyah sanat formu olduğunu düşünüyorum” dedi. “Afrikalı köleler Amerika’ya geldiklerinde artık heykellerini yapamıyorlardı.” Böylece kumaş parçalarını alıp ustaları ve kendileri için yatak örtüsü haline getirdiler.”

1983 yılında anı kitabı için bir yayıncı bulamaması nedeniyle hüsrana uğrayan Bayan Ringgold, yorganlarına öyküleyici metinler eklemeye başladı. O zamanın çok az sanatçısı böyle bir şey yaptı.

Öykü yorganlarından ilki olan “Jemima Teyzeden Kim Korkar?”, orijinal basmakalıp karakteri yeniden tasavvur etti: doğrudan bir âşık gösterisinden çıkan ve birçok siyahi insan tarafından saldırgan bulunan şişman, huysuz siyah kadın. Bayan Ringgold'un yorganında Jemima, kendisini siyahi bir feminist rol modeline dönüştürdü: ince, zarif ve başarılı bir girişimci.

1980'lerin sonlarında, Crown Publishers'taki bir editör “Tar Beach”i gördükten sonra Bayan Ringgold'dan bu yorganı resimli bir kitaba uyarlaması istendi. Ortaya çıkan çalışma, 1939'da büyülü bir gecede, piknik yapan bir ailenin kızı olan 8 yaşındaki Cassie Lightfoot'un, şehrin çatılarının üzerinden uçarak George Washington Köprüsü'nün üzerinden süzülmesinin hikayesini anlatıyor.

Bayan Ringgold'un mesajında ”Uçabiliyorum – evet uçabiliyorum” diyor. “Ben, Cassie Louise Lightfoot, henüz sekiz yaşındayım ve üçüncü sınıftayım ve uçabiliyorum. Bu, hayatımın geri kalanında istediğim yere gitmekte özgür olduğum anlamına geliyor.”

Bayan Ringgold'un eserleri, Maya Angelou ve Oprah Winfrey de dahil olmak üzere birçok özel koleksiyoncu tarafından satın alındı. Aynı zamanda, Josephine Baker, Malcolm X ve Neale Hurston'ı canlandıran Zora gibi ünlü siyah figürlerin topluca “Uçan Ev” adını verdiği iki dev mozaik duvar resminin yer aldığı Manhattan'daki Lenox Bulvarı hattındaki 125. Cadde metro istasyonu da dahil olmak üzere kamusal alanlar için de sipariş edildi.