Frieze London: Claudette Johnson sanat tarihindeki rolünü ortaya koyuyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
“Nevermore” Paul Gauguin’in en ünlü tablolarından biri ve bundan gurur duyuyoruz Courtauld Galerisi Londrada. Çıplak, genç bir Tahitili kadın ekranın üzerine eğiliyor ve arka planda garip figürler gizleniyor.

Şu andan itibaren Ocak ortasına kadar bu Gauguin’in yeni bir komşusu var: sanat müzesindeki sergisiyle muhteşem Somerset House’u ziyaret eden sanatçı Claudette Johnson “Sunmak.” Britanya’da Siyah Sanatlar hareketinin öncülerinden biri olan Bayan Johnson, resim boyutu ve etkisine sahip pastel, guaj ve akrilik kullanarak kağıt üzerinde büyük, ince çizilmiş çalışmalar yaratıyor.

Sergideki 15 eserden ilki aslında Gauguin’e ve yüzyılın başındaki diğer dev Pablo Picasso’ya karşı bir tepki: Siyah kadınları oldukları gibi gösteren ve cinselleştirilmiş ve egzotikleştirilmiş görüntüleri reddeden portreler ve otoportreler. Polinezya veya Afrika resimlerini kendine mal eden beyaz erkek sanatçılar tarafından.

Bayan Johnson, İngiltere’nin Manchester şehrinde Jamaikalı bir ebeveynle büyüdü ve okulda çizim becerileriyle öne çıktı. Üniversitede güzel sanatlar okudu ve ilk kez siyah çağdaş sanatçıların yer aldığı bir sergiyi gördükten sonra, Sonia Boyce ile birlikte Büyük Britanya’daki Siyah Sanat Hareketi’nin kurucu üyesi oldu. Altın Aslan’ı kazandı Geçen yıl Venedik Sanat Bienali’ne en iyi ulusal katılım ödülü.

1980’lerdeki bir dizi gösteriden sonra, o ve diğer birçok siyah İngiliz sanatçı, yaklaşık on yıl önce yeniden ortaya çıkana kadar ilgi odağının dışında kaldı. Bayan Johnson’ın Courtauld’daki sergisi onun Londra’daki büyük bir müzedeki ilk kişisel sergisidir. (ABD’deki ilk kişisel sergisi bahar aylarında New York’taki Ortuzar Projects’te gerçekleşti.)

64 yaşındaki Bayan Johnson, yakın zamanda Courtauld’daki gösterisinde Gauguin’den, profesyonel kariyerinden ve geleceğe dair umutlarından bahsetti. Aşağıdaki konuşma düzenlendi ve özetlendi.

Gauguin’den birkaç adım ötedeki Courtauld Galerisi’nde sergi açmak nasıl bir duygu?

Bu çok sevindirici çünkü sanat tarihinin bir parçası olduğumu hissediyorum: Ben bu tarihin bir parçasıyım. Ve kadınlar, siyah kadınlar, siyah insanlar hakkında, örneğin Gauguin’in anlattığı bazı hikayelerle çelişen başka bir hikayenin olacağını bilmek güzel. Ayrıcalık ve güç perspektifinden çalışıyordu ve bu kaçınılmaz olarak tebaası üzerinde bir tür zayıflatıcı etki yarattı.

Serginin eş küratörü Dorothy Price’ın da belirttiği gibi, Gauguin’in “Nevermore”daki karakteri, kadın sanki bu çalışmalarda sesini bulmuş gibi.

Güzel sanatlar okudunuz, yani Gauguin’i de okumuş olurdunuz.

Evet ve elbette işini sevdim. Ancak sömürgeci anlatı açısından sorunludur. Sanat tarihine ve sanatta yokluğumuza, kimin dünya görüşünün hakim olduğuna dair bize ne söylediğine bakmaya başladığımdan beri çok zor bir ilişki ortaya çıkıyor.

Çocukken ney gibiydin? Sanatsal mı?

Çok genç bir kızken kafam hep bir kitaba dalmıştı. Annem hep “Dışarı çık oyna!” derdi. Küçük yaşlardan beri resim yapıyordum ve bundan keyif alıyordum. İşe dair beklentilerim yüksekti. Bir şeyler yolunda gitmezse utanırdım ve bu konuda eleştirilere dayanamazdım. Bazen tüm bu çizimleri yapıp birisini beğenip beğenmediğini görmek için göstermeye hazır olana kadar saklıyordum.

Çizim yapmak çok hızlı bir şekilde, muhtemelen bu kadar kolay konuşamayacağım şeyleri keşfedebileceğim kişisel bir alan haline geldi.

Nobel ödüllü Toni Morrison’un ilk başlarda üzerinizde yarattığı etkiden bahsedebilir misiniz?

İlk romanı En Mavi Göz’ü okuduğumda bu sözlerin çok büyük bir etkisi oldu: Gerçekten dönüştürücüydü çünkü siyahi insanları daha önce hiç görmediğim bir şekilde ön plana çıkarmıştı. Elbette Amerikalı değilim ama karakterlerin deneyimleri doğrudan benimle konuştu ve daha önce hiç bu kadar doğrudan konuşulmamıştım.

Çalışmaya başladığımda, siyahi insanları daha önce hiç görmediğim bir şekilde ön plana çıkarma ve umarım benimle onun kadar doğrudan konuşma arzusu hissettim.

Kariyerinizdeki iniş ve çıkışlardan bahseder misiniz?

1980’lerin başında, hararetli geçen bu dönemde birbirine çok yakın pek çok sergi vardı ve 1985’te Londra’daki Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nde siyah kadınların eserlerinin yer aldığı İnce Siyah Çizgi sergisiyle doruğa ulaştı. Ana galeri odalarının hiçbirinde değil, koridor odalarında gerçekleşti. Ama açıldığında sanki sınırı aşmışız gibi görünüyordu. ICA çağdaş sanat için saygın bir mekandı. Bunun çok önemli bir an olduğunu düşündük.

Ancak gösteri biter bitmez kapı kapandı. Sanki sanat dünyası “Artık ilgilenmiyoruz” diyordu. Gördük, size biraz yer verdik, artık gidin. Sen bunun bir parçası değilsin.”

Çok az iş yaptığım veya hiç çalışmadığım yıllar oldu. Buna yer yokmuş gibi görünüyordu. Peki neden dışarı çıkmayacak ve görülmeyecek daha fazla iş yapasınız ki?

Siyah İngiliz deneyimine atıfta bulunmak için “ait olmayan” terimini kullanıyorlar. Bununla ne demek istiyorsun?

Manchester’da çok sayıda göçmen topluluğunun bulunduğu bir bölgede doğdum. Daha sonra daha zengin bir bölgeye taşındık. Annem ve babamın geniş bahçeli güzel bir evi vardı. Taşınmamızdan birkaç hafta sonra, sekiz ya da dokuz yaşlarında bir kız olarak güneşli bir günde, küçük beyaz bir çocuk koşarak yanımdan geçip üzerime tükürdüğünde caddeden yukarı sıçradım. Nedenini biliyordum: Kendime “Seni burada istemiyorum” demek.

Yani bu “ait olmama” bu ülkedeyken hissettiğim ilk duygulardan biri. Buraya doğdum ve buraya ait olduğumu hissediyorum. Ancak bu duyguyu tam olarak deneyimlememe izin verilmedi.

Kariyeriniz boyunca ağırlıklı olarak siyah kadınların sanatta temsiline odaklandınız. Bununla ilgili sorun neydi?

Öncelikle sorun çoğu zaman temsil edilmememizdi. Ve biz temsil edildiğimizde ikincil karakterlerdik: arka planda kaldık. Manet’nin Olympia’sını örnek olarak kullanırsak, çiçekleri sunan siyahi kadın, bana göre Olympia’nın beyazlığını vurgulamak için oradadır. O gölgelerin içinde. Bu ya korkulan, ya göz ardı edilen ya da her ikisi olan bir şeydir.

Bugün kendimizi Atlantik’in her iki yakasındaki siyah sanatçıların görünürlüğünün yüksek olduğu bir dönemde buluyoruz. Bu geçici bir an mı, yoksa burada mı kalacağız?

Gerçekten burada kalacağımızı umuyorum. İçimde alaycı bir yanım her şeyin tıpkı daha önce olduğu gibi tekrar ortadan kalkabileceğini düşünüyor. Ama sanırım bir değişiklik oldu. Bu sefer biraz daha kök saldık. Sonia’nın Venedik’teki Altın Aslan ödülünün görünürlüğü ve sanatçılar Lubaina Himid’in Tate Modern’de ve Isaac Julien’in Tate Britain’daki sergileri: bunlar ilk sergilerde olmayan bir şekilde belgeleniyor ve sunuluyor. Bence bu başlangıç. Ancak bunu sürdürmek çalışma ve kararlılık gerektirecektir.