Gelecek vaat eden bir taşra sanatçısı olan Wyatt Flores'in süper bir gücü var: duygulardan yararlanmak

yüzelli

New member
Şubat ayı başlarında şarkıcı-söz yazarı Wyatt Flores, 1.200 kapasiteli Brooklyn Bowl'daki ilk başrol performansından önce Nashville'deki yeşil bir kanepede dinlendi. Gösterinin biletleri, kısmen, kariyerinin ve yaşamının son yılı için söylediği “patlamayı” ateşleyen ham, duygusal country şarkılarıyla dolu yedi şarkılık EP'si “Life Lessons” sayesinde neredeyse anında tükendi.

Şu anda 22 yaşında olan Flores, 16 yaşından beri profesyonel olarak çalıyor ve “Lütfen Don't Go” adlı şarkısının 2023'ün başlarında sosyal medyada ses getirdiği 2021'den beri müzik yayınlıyor. Flores'in sevilen birine canını almaması için bir rica olarak yazdığı yedek parça, şarkının merkezinde ham vokallerin yer aldığı basit bir parmakla seçilen gitar düzenlemesinden oluşuyor. Duyguları hayranlarda yankı uyandırdı ve Flores'in, country müziğinde hızla yol alan genç, sade şarkıcı-söz yazarları arasında öne çıkmasına yardımcı oldu.

Flores, “Her zaman akıl sağlığından bahsettim ve bu şarkı da bununla ilgili” dedi, “bu yüzden bunu açıklayan bir video hazırladım – orada stüdyoda oturdum ve biraz akustiği yaptım.” Bir sonraki şey biliyorum, dönmeye başladı. Buna hiç inanamadım. TikTok'taki canlı performanslarımı gece saat 2'de bitirdim ve orada 24 kişi vardı. Sonra biliyorum ki bin tane var, sonra da 1.500.”

Bir anda kendisini country müziğinin geleceği hakkındaki tartışmaların ortasında buldu. Tırmanış, her zaman endişeyle mücadele eden Flores'i sürekli neredeyse paniğe kapılmış bir durumda bıraktı.

Nashville gösterisinin üzerinden bir haftadan az bir süre geçtikten sonra, Kansas City, Missouri'deki bir performans sırasında bayıldı ve uzun bir konuşmasında izleyicilere müzikal hayallerini gerçekleştirmesine rağmen uyuşmuş hissettiğini söyledi. Ertesi gün amirleri onu sokaklardan uzaklaştırmak için aradı.

Mart ayında, bir rock bar olan Wooly's'in küçük, yeşil bir odasında, sahne arkasında bir kanepede tekrar sohbet ederken, “Kendim olmaya ve sevdiğim şeyleri bulmaya ve dürüstçe kendimi yeniden kendi bedenime sokmaya odaklanmam gerekiyordu” dedi. Des Moines, Iowa'nın kalbinde. Aşağıda hayranlar ilk kulüp gösterisi için biletlerin tükendiği mekana akın etti. Mola sırasında Flores uzun saçlarını kesti ve şimdi gözlerini kapatan bir paspasla giydi.

Flores içtenlikle şarkı söylüyor ve otobiyografik şarkı yazımı çoğu zaman duygu dolu. Evi, ailesinin Stillwater, Oklahoma'nın eteklerindeki çiftliğidir. Flores eyaletin yerlisidir ve Meksika-Amerikan köklerine sahiptir. Babası Noe bir kaynakçıdır ve Flores, eğer müzik olmasaydı kendisinin de kaynakçı olacağını söylüyor. Sık sık Stillwater ve bu çiftlik hakkında yazıyor. Bir gece içki içtikten sonra kamyonunu evden sadece bir mil uzakta bir hendeğe attı ve hikayeyi uyarıcı bir hikaye olan “3/13” şarkısına dönüştürdü.

Stillwater bir üniversite şehridir ve ilham kaynaklarından biri olan Woody Guthrie'yi anımsatan samimi şarkı yazımı ve basit müzik düzenlemeleriyle karakterize edilen Red Dirt adlı bir müzik sahnesinin merkezidir. Davulcu Noe, oğlunu bölgenin amiral gemisi gruplarından biri olan The Great Divide ile tanıştırdı; Grubun gitaristi Scotte Lester akıl hocası oldu.

Flores, “Beni ilk kez etkileyen şey, babam ve Scotte ile kamp ateşinin etrafında oturup Scotte'un gerçek bir hikayeyi ya da çok çabuk uydurduğu bir hikayeyi anlatmasını dinlemek ve ardından ya bildiği ya da hayal ettiği bir şarkıyı çalmaktı” dedi. . “O benim çocukluğumdu. Her zaman müzikle çevriliydim.

Flores üniversiteyi denedi ve tam zamanlı olarak müzikle uğraşmak için okuldan ayrılmadan önce Oklahoma Eyalet Üniversitesi Teknoloji Enstitüsü'nde iki hafta geçirdi; bu deneyimi, neşeli “Life Lessons” şarkısında belgeledi.

Flores ortaokuldayken en yakın arkadaşlarından birini intihar nedeniyle kaybetti. “Bu seni incitiyor çünkü bir gün gittiler ve bu konuda yapabileceğin hiçbir şey yok” diye hatırlıyor. “Elinizde kalan tek şey bu konuşmalardan ibaret.” Ağustos 2023'te turne sırasında anne tarafından dedesi intihar etti. Daha sonra Flores, gösterilerde Fray'in “How to Save a Life” şarkısını seslendirmeye başladı ve şarkıyı genellikle izleyicileriyle akıl sağlığını tartışmak için bir fırsat olarak kullandı.

Parça, 19 Nisan'da çıkan yeni EP'si “Half Life”ın tek kapağı oldu. Büyükbabasının ölümünden önce yazdığı, yıkıcı derecede kişisel olan başlık şarkısı, birlikte geçirdikleri zamanları hatırlatan unutulmaz, özel sözler içeriyor. Tek “Keşke Kalabilseydim”, Flores'in bitmesini istemediği bir randevuyu – Noel ışıklarına bakarak etrafta dolaşarak geçirdiği bir akşamı – anlatıyor. Şarkı, Flores'in acı dolu sesiyle neredeyse nakaratı haykırdığı, çok sayıda yaylı ve klavyeden oluşan bir vals.

Flores'in müziği her zaman karanlık değildir ama onun hayatına sadıktır ve bir mesaj içerir. “'Hayallerinizin peşinden gidin' diyen bir şey yaratmak istedim. “Life Lessons” EP'si için “Dibe vurduğunuz noktada düşük noktaların olacağını anlayın” dedi. “Ama bu onun bir parçası.”

Flores, “Half Life”ın bir gün tüm bunların sona ereceğini anlamakla ilgili olduğunu ekledi. Jason Isbell'in 2017'de aynı temayı işleyen “If We Were Vampires” şarkısından ilham aldı.

“Emo gibi görünüyor ama gerçekten gözlerimi açtı” dedi ve içki içme yaşından sadece bir yaş büyük biri olarak ölümü çok düşündüğünü kabul etti. “Başkaları için de aynısını umuyorum. Ömrün yettiği kadar yaşa.”

Flores, 2023'ün sonlarında, Nashville'deki Ryman Oditoryumu'nda iki geceden fazla bir süre boyunca, başrol oyuncusu Charles Wesley Godwin ile açılış oyuncusu Cole Chaney arasında sıkışıp kaldığında ilk çıkışını yaptığında ikinci anını yakaladı. 30 yaşındaki Godwin, Batı Virginia yerlisi ve kişisel şarkı yazma tarzı, yükselen bir süperstar olarak gördüğü Flores'inkine benziyor.

Godwin bir telefon röportajında ”Wyatt'ın stadyumlarda oynama potansiyelini görüyorum” dedi. “Kendisini zaten bestelediği şarkılarda ve melodilerinde bu şekilde ifade edebilmesi, insanlarla olduğu gibi bağlantı kurabilmesi için ona tam anlamıyla hiçbir sınır getirilmiyor.”

Flores gelecekteki potansiyelini gerçekleştirmek için geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini biliyor. Sahnede fenalaştıktan sonra sokağı terk ettiğinde yaptığı ilk şey danışmanlık almak oldu. 2020'de ömür boyu yaşadığı Oklahoma'daki evinden Nashville'e taşınması ve yazma, kayıt yapma veya şovlarda oynamanın neredeyse sürekli endüstri koşuşturması, onu sandığından daha fazla evini özlemişti. Geçen yaz, ilk manşet turu büyükbabasının cenazesinden bir hafta sonra devam etti ve Flores'e yas tutacak çok az zaman kaldı. Danışmanlık sırasında, kümülatif etkinin yıllardır bastırdığı acı olduğunu fark etti.

“Aman Tanrım, pek çok yara açtı” dedi. “Onlar bana söyleyene kadar yaşadığım şeyin travma olduğunu bile bilmiyordum. İstismar edilmem gerektiğini, bunun travma sayılması için bu kadar ileri gitmesi gerektiğini düşündüm.”

Flores tatilinin çoğunu Oklahoma'daki ailesinin evinde geçirdi. Köpekleriyle oynuyordu. Ailesiyle vakit geçirdi. Birkaç hafta sonra kendiliğinden Stillwater'da Salty Bronc adlı bir barda konsere çıktı. Babası davuldaydı.

Des Moines'deki kendi sahnesine döndüğünde enerji doluydu. Kapanıştan önce iki saat boyunca “Life Lessons”tan etkileyici bir tempoya sahip, en sevdiği set haline gelen içi boş bir gecelik ilişkiyi konu alan “West of Tulsa” şarkısını çaldı. Tüm salon şarkıya eşlik etti: “Sadece biri olmak istiyorum, ah/Biz sadece biri olmak istiyoruz, ah.”

İlk önce Flores uzaklaştı, son birkaç dakika boyunca grubunu çalmaya bıraktı ve iki menajerini ortak kucaklaşmaya davet etti.

“Yaptım!” O ağladı. Tekrar doğru yola dönmüştü.

İntihar düşünceleriniz varsa 988'i arayın veya mesaj gönderin veya 988 İntihar ve Kriz Yaşam Hattı'na ulaşın. SpeakingOfSuicide.com/resources ek kaynakların listesi için.