Hint alüminyum kaşıklarımı al. Lütfen!

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Bu makale, Milan Design Week 2023 tasarım özel önizlememizin bir parçasıdır.

Paola Navone, bu yıl Milano’daki Salone del Mobile’da yeni bir kap veya puf satmak yerine, tasarım haftasını nesnelerini ücretsiz dağıtarak geçiriyor. Avant-garde stüdyo Alchimia’nın eski üyesi olan 73 yaşındaki mimar-tasarımcı, nadir prototipler ve el yapımı antikalar da dahil olmak üzere son elli yılda yarattığı veya topladığı parçaları sergileyen bir sergi hayal etti.

Gösteri, tasarımcının dünya çapında bilgilendirilmiş ilhamlarının ve zevklerinin bir retrospektifi olacak, ancak ek bir sürprizle birlikte, Pazartesi’den 21 Nisan’a kadar olan çalışmanın sonunda, her öğenin yeni bir sahibi olabilir. Serginin çekilişine katılan halk üyeleri rastgele bir nesneyle eşleştirilecek ve serginin başlığına göre “Al ya da Bırak”, onu ücretsiz olarak kabul etme ya da reddetme seçeneğine sahip olacak.

“Muhtemelen çoğu nesneyi alacak. Neden olmasın?” diye tahminde bulundu Zona Tortona’daki stüdyosunda sergiye ev sahipliği yapan Bayan Navone.

Eklektizm konusundaki ününe uygun olarak, serginin yüzlerce nesnesi menşei ve dönem bakımından farklılık gösteriyor ve hem yüksek tasarımlı hem de yerel el sanatlarını içeriyor. Parçaların çoğu Afrika, Asya ve Avrupa’daki bit pazarlarından ve pazarlardan satın alındı.

Hediyelik eşyaları arasında topraktan bir muska, dört katlı kabartmalı alüminyum bir yemek kutusu ve balık şeklinde seramik bir votka servis seti yer alıyor.

Gezgin Bayan Navone, “Şu anda benim için değerli olanı seçiyorum,” dedi. “Ticari değeri kastetmiyorum, düşünce sistemimle veya üzerinde çalıştığım bir projeyle ilgili değeri veya alakayı kastediyorum.” (Tasarımcı bu mesajı turkuaz güneş gözlüğü takmış ve buna benzer bir sürü yastık takmış bir görüntülü görüşmede iletmiştir. arka planda renk tonu.)

Take It or Leave It’in ortağı olan medya platformu The Slowdown’ın genel yayın yönetmeni Spencer Bailey, “Gösterideki favorilerim, Paola’nın Abet laminat desenli tabanlarla tasarladığı bu Alessi tepsileri,” dedi. (Katılımcıların ödül çekilişine katılabilmeleri için yeni üyelik programına kaydolmaları gerekir.) 21. yüzyılda yeniden canlanan postmodern İtalyan tasarım hareketinden Bay Bailey, “Abet, Memphis Group için laminatlarıyla ünlüdür” dedi. yüzyıl.

Ancak prototip olan tepsiler Alessi tarafından hiçbir zaman üretime alınmadı. Bayan Navone’ye göre, o zamanlar tasarım firması metal dışındaki malzemelerin kullanımına karşı dirençliydi. “Onlara evi tasarlarken biraz renk kullanabileceğimizi ve daha az soğuk malzeme ekleyebileceğimizi söylemeye çalıştım ama herkes ikna olmadı,” diye hatırlıyor omuz silkerek. “Bir deney yapmaya çalıştım. Benim yaklaşımım bu.”

Bay Bailey, Crate & Barrel için tasarladığı bir sofra takımı koleksiyonunu sergilemesi için endüstriyel bir yemek şirketi tutmayı reddettiği ve bunun yerine 50 kadar pişmiş konuk için çok çeşitli bir İtalyan yemeği hazırladığı için Bayan Navone’a hayran kaldığını söyledi. Bay Bailey, on yıl önce o akşam “İtalya’dan son dakikada taze ricotta aldı,” diye hatırladı. “Onu yediğimi hâlâ hatırlıyorum.”

Bir yıl sonra, 2014 yılında, Surface dergisinin Genel Yayın Yönetmeni iken Bay Bailey, Bayan Navone’u kapağa koydu. Bayan Navone, “Aptalca değil, iyi sorular soran bu çocuğu sevdim, bu yüzden arkadaş olduk,” dedi. Ekim ayında Bay Bailey ile eşyalarından kurtulma fikrini gündeme getirdi. “Yeni, taze fikirler hakkında yeniden düşünmeye başlayabilmem için etrafımda boş alan yaratmaya başlamalıyım” dedi. (Marie Kondo hakkında soru sorulduğunda Bayan Navone, onu hiç duymadığını söyledi.)

Serginin küratörlüğünü yapan Bayan Navone’nin uzun süredir arkadaşı olan Daniel Rozensztroch, ondan ayrılma dürtüsünü destekledi. “Tasarımcılar ve stilistler olarak ilham bulmak için toplamamız gerekiyor ama bazen daha az bağımlı olmamız gerekiyor” dedi.

Bay Rozensztroch, uzun yıllar Paris’teki ünlü konsept mağazası Merci’nin sanat yönetmenliğini yaptı ve sık sık Bayan Navone’ye dünyanın dört bir yanındaki alışveriş gezilerinde eşlik etti. Aradığı nesnelerin çoğu tanıdık olsa da, bazı keşifler de vardı.

“Hint alüminyum kaşıklarından oluşan olağanüstü bir koleksiyonu olduğunu keşfettim,” dedi. Bay Rozensztroch, “” başlıklı bir kitap yayınladı.Kaşık‘, kendi 2.000 parçalık koleksiyonuna dayanmaktadır. “Bu parçalar beni çok kıskandırdı!”

Bayan Navone, Tasarım Haftası’nda dikkatleri üzerine çekmeye yabancı değil. En çok tartışılanlardan biri kurulumlar Son zamanlarda, 2009 yılında ücretsiz yemek dağıtan Çinli şirket Richard Ginori ile yaptığı işbirliği etrafında bir pop-up kafe inşa edildi.

Bununla birlikte, bu yılki eşantiyonun merkezinde, Bay Bailey’nin “kültürümüzün tüketici felaketi” olarak adlandırdığı şeye karşı bir meydan okuma var. Fuarın, sürdürülebilirlik ve yalın üretim hakkında konuşmaları ateşlemede ne kadar başarılı olacağı henüz belli değil.

Sonunda, Bayan Navone hayalini kurduğu boş sayfaya pek kavuşamadı: “Ofisimde daha az malzeme var ve depo daha iyi, ama asıl sonuç olarak hayal ettiğim boş alandan çok uzağız. Bunu hayal ettim” dedi. “Ama biliyorsun, hayatta her zaman ödün vermek zorundasın.”