Humberto Campana'nın tasarımları artık tek başına uçuyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Bu makale mimaride, iç mekanlarda ve ürünlerde yenilikçi yüzeyler hakkındaki özel tasarım bölümümüzün bir parçasıdır.

Geçen Perşembe, New York galerisi Friedman Benda, 40. yılını kutlayan Campana Studio'nun çalışmalarına bir bakış olan “Yolda”nın açılışını yaptı.

Bu, Brezilyalı kardeşler Fernando ve Humberto Campana tarafından 1984 yılında kurulan stüdyonun galeri tarafından beşinci sunumu. Brezilya, Brezilya'nın gecekondu mahallelerine ve içi doldurulmuş hayvanlarla kaplı şezlonglara dönüştü. Ancak bu, Fernando'nun Kasım 2022'de 61 yaşında beklenmedik ölümünden bu yana ilk kez oluyor.

Bu sergi, Humberto'nun yönetimindeki stüdyonun kardeşlerin çalışmalarını nasıl sürdürdüğüne dair bir fikir veriyor.

70 yaşındaki Humberto, Fernando'nun ölümünü “büyük bir kayıp” olarak nitelendirdi ancak bu, “rüyalar ve sezgiler açısından bana çok fazla ilham verdi.” Serginin ismini, “nereden geldiğimizi, hem büyük hem küçük, hem zengin hem de fakir olan güney kıtasını göstermek için” bulduğunu söyledi.

Campana'lar yerel malzeme ve teknikleri kullanmalarıyla biliniyordu ve sergide Capim Dourado serisinden parçalar yer alacak; bu parçalar arasında aynı adı taşıyan altın renkli elyafın dış cepheyi zarif bir şekilde süsleyen yuvarlak dairelere dönüştürüldüğü ahşap bir büfe de yer alacak. Humberto ayrıca ayna çerçeveleri, lambalar ve bankların yapımında kullanılan, kıvırcık dokusu göz kamaştırıcı, hafif barok bir hava veren alüminyum artıklarıyla (Fernando'nun kendisine tanıttığı bir malzeme) deneyler yaptı.

São Paulo'daki Campana stüdyosu, kardeşlerin Fernando'nun ölümünden kısa bir süre önce taşındığı, aydınlık ve ferah bir alandır. İç mekanlarda Ferrero Rocher metalik çikolatalı fındık şekeri ambalajlarıyla kaplı bir kütüphane bulunmaktadır.

Doğdukları yer olan Brezilya'nın Brotas şehrinde ailelerinin kendilerine verdiği araziye 20.000 ağaç ve çok sayıda bitki diktiler. Humberto, Amazon yağmur ormanlarının toptan yok edilmesine izin veren Brezilya başkanı hakkında “Dört yıllık Bolsonaro hükümeti çok zordu” dedi. “Ve bu alan benim tapınağım, şifa yeri oldu.” Brotas aynı zamanda kardeşlerin arşivlerini ve miraslarını korumak için kurdukları Instituto Campana'ya da ev sahipliği yapıyor.

Bu günlerde Humberto hala çok seyahat ediyor. Film yapımcısı Francesca Molteni ile bir belgesel üzerinde işbirliği yapıyor ve aynı zamanda çocukluğunun geçtiği evi komşusunun evinden ayıran kaktüs duvarı gibi mimari olarak kullanılan bitkileri de ele alıyor.

Kardeşini ve en yakın arkadaşını kaybetmenin yarattığı travmanın onu daha da güçlendirdiğini söyledi. “O zamandan beri çok ilham aldım” dedi. Bu bana zamanımı boşa harcamamam gerektiğini gösterdi.”

“Estúdio Campana: Yolda” 20 Nisan'a kadar Friedman Benda, 515 West 26th Street'te; kızarmışmanbenda.com