İnsanlar neden TV finallerinin “inişi başaramama” takıntısına sahip?

yüzelli

New member
Bir dizinin değerinin, kendisinden önce ne olursa olsun, geriye dönük olarak sona ermesiyle belirlendiğine inanmak bir hatadır ve bence sağlıksızdır. Çünkü bu daha da üzücü bir fikri teşvik ediyor: Bir hikayeye çok fazla yatırım yapmak kötü bir hareket çünkü bir noktada sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Harika bir jimnastik rutini kusursuzdur. Harika bir sanat eserinin unutulmaz kusurları vardır. Bilinçaltınızın kayalık karmaşasında kaç yıl yuvarlanırsa yuvarlansın, sürtünmeyi asla durdurmayan pürüzlü, tamamlanmamış kenarları var.

Örneğin The Curse'un son bölümü belki de şimdiye kadar gördüğüm en şaşırtıcı ve en çılgın televizyon finaliydi. Bu garip düğün dramının sonunda, ev yüzgeci Asher Siegel (Nathan Fielder) uyandığında kişisel yerçekimi alanının tersine döndüğünü gördü; bu, onun yörüngede donarak ölüme düşmesiyle sonuçlanan uzun bir Kafkaesk şakşak dizisiydi.

Final harikaydı ya da iddialıydı. İzleyicilerin beklentilerini altüst etti veya tuhaflık uğruna tuhaflaştı. Kesinlikle yapamadığı şey inişi engellemekti. Kelimenin tam anlamıyla tam tersini yaptı, kahramanı uzaya doğru yelken açtı ve bizi boynumuzu gökyüzüne doğru uzatıp onu anlamlandırmaya çalışmak zorunda bıraktı. Hala bunun üzerinde çalışıyorum.

İnişi sürdürme kavramının diğer bir yanı da budur: Bu, final kararının anında ve değişmez olduğunu ima eder. İzliyoruz, puan kartlarımıza bir şeyler karalıyoruz, diziyi panteonun içinde veya dışında ilan ediyoruz. (Beni “Pantheon”a anlatmaya çalışmayın.)

Bir eleştirmen olarak belki de böyle bir kesinlik sağlamalıyım. Ama bunun bir yalan olduğunu biliyorum.

Breaking Bad finali yayınlandığında beni çok etkiledi; Şimdi düşünüyorum da… iyiydi ama birkaç bölüm önce zirveye çıkan bir dizi için düz, herkese uyan bir son. Mad Men finali konusunda kısmen heyecanlıydım ve şimdi, bu dizideki hemen hemen her şey gibi, yeniden izlendiğinde belki de zamanının diğer dizilerinden daha iyi dayandığını görüyorum. On yıl sonra, en azından How I Met Your Mother'ın ikinci şansları denemek ve hikayenin bittiğini varsaymamak konusunda ne söylemeye çalıştığını anlayabiliyorum.

Bu gösterilerin bitmesinin üzerinden yıllar geçti ve hâlâ onlarla işim bitmedi, onların da benimle işi bitmedi. Bu, “İniş gerçekleşti mi?” sorusunun en azından iyi bir yanı: Anlamsız bir soru ama bize anlamlı şeyler düşünmek ve konuşmak için bir bahane veriyor. Belki ne yolculuğun ne de varış yerinin önemi vardır. Burada indikten sonra düşüncelerimizin dolaşmasına izin veriyoruz.