İşkence Gören Şairlere Referans Veren 7 Şarkı

yüzelli

New member
Sevgili dinleyiciler,

Belki bunu duymuşsundur Taylor Swift bugün yeni bir albüm çıkıyor – sadece çılgın bir tahmin! – ve adı “İşkence Gören Şairler Dairesi”. Bu başlık tek başına, daha kimse daha nota duymadan heyecan yarattı ve şairlere gönderme yapan en sevdiğim şarkılardan bazılarını düşünmemi sağladı. Ben de mürekkep hokkamı doldurdum, tüy kalemi çeneme tuttum ve “Bir şarkı listesi hazır!” diye bağırdım.

Bu mix herhangi bir Swift şarkısı içermese de son albümünde andığı iki şairi içeriyor: Dylan Thomas (tüylü bir kasideyle) Better Oblivion Topluluk Merkezi) ve tüm rock yıldızlarının en şiirseli, Patty Smith. Aynı zamanda “The Tortured Poets Departmanı”ndan ve onun 15 şarkılık eşlik parçasından (topluca “The Anthology” olarak bilinir) önemli ölçüde daha kısadır; Swift'in albümüne ilişkin incelememde belirttiğim gibi, bu mutlaka kötü bir şey değildir. Ve hayır dostlarım, bu çalma listesi hiçbir şey içermiyor Charlie Puth.

Ancak, şarkılar vurgulanıyor Dövme, Bob Dylan, Lana Del Rey ve dahası. En sevdiğiniz defterinizi alın, uzanmak için özellikle cennet gibi bir çim parçası bulun ve oynat tuşuna basın.

Keats ve Yeats senin tarafında.

Lindsey

Okurken dinleyin.

1. Better Oblivion Topluluk Merkezi: “Dylan Thomas”

Conor Oberst ve Phoebe Bridgers'ın yan projesi Better Oblivion Community Center'ın çıkardığı tek albümden bu tıngırdayan, vurucu vurguda pek çok alıntı yapılabilir satır var, ama ben bu konuda yanlıyım: “Bu baş döndürücü büyülere alışmaya başlıyorum /Duş alıyorum.” Bates Motel'de.”

▶
Dinlemek Spotify, Apple Müzik veya YouTube

2. The Smiths: “Mezarlık Kapıları”

Kaç kişi “Keats”in “Yeats” ile kafiyeli olmadığını Smiths'in 1986 tarihli “The Queen Is Dead” albümündeki bu şarkıyla öğrendi?

▶

3. Simon ve Garfunkel: “Sarkan Konuşma”

1966 klasiği “Maydanoz, Adaçayı, Biberiye ve Kekik”ten İngilizce öğretmenlerinin bu daimi favorisinde Simon ve Garfunkel şöyle söylüyor: “Ve siz Emily Dickinson'ınızı okuyun, ben de Robert Frost'umu.” “Neyi kaybettik.”

▶

4. Lana Del Rey: “Umut benim gibi bir kadın için tehlikeli bir şeydir ama bende var”

2019 destanı Norman _____ Rockwell'in bu unutulmaz ve baştan sona şiirsel kapanış sayısında Lana Del Rey, kendisini “7/24 Sylvia Plath'le karşılaştırıyor, çünkü kalemimdeki mürekkep bloğuma iyi görünmüyor çünkü duvarlarınıza kanla yazıyor.” “

▶

5. Bob Dylan: “Gittiğinde beni yalnız bırakacaksın”

Bob Dylan, 1975 tarihli başyapıtı “Blood on the Tracks”teki bu acı-tatlı şarkısında “İlişkilerin hepsi kötüydü, benimkiler de Verlaine ve Rimbaud'nunki gibiydi” diyor. Rimbaud'yu vurdu ve cinayete teşebbüsten 18 ay hapis yattı.

▶

6. Frankie Cosmos: “Sappho”

2016 tarihli albümü Next Thing'in bu sessiz şiirinde, Frankie Cosmos olarak kayıt yapan Greta Kline, hoşlandığı kişiyi gözetliyor ve kendine şu soruyu soruyor: “Okuduğun Sappho mu?” sevgi tuhaftır.

▶

7. Patti Smith: “Ülke”

Sonuçta şiir ve rock 'n' roll daha önce hiç Patti Smith'in 1975'te çıkardığı Horses'taki kadar baş döndürücü bir şekilde bir araya gelmemişti, özellikle de bu coşkulu dokuz buçuk dakikalık parçada. “Haydi Rimbaud!” Şarkı doruğa ulaşırken ağlıyor ve kahramanlarından birini çağırıyor. “Ve git Johnny, Watusi'yi yap!”

▶

Amplifikatör çalma listesi

Tracklist “İşkence Gören Şairlere Referans Veren 7 Şarkı.”
Parça 1: Better Oblivion Topluluk Merkezi, “Dylan Thomas”
Parça 2: The Smiths, “Mezarlık Kapıları”
Parça 3: Simon ve Garfunkel, “Sarkan Konuşma”
Parça 4: Lana Del Rey, “Umut benim gibi bir kadın için tehlikeli bir şeydir – ama bende var”
Parça 5: Bob Dylan, “Gittiğinde Beni Yalnızlaştıracaksın”
Parça 6: Frankie Cosmos, “Sappho”
Parça 7: Patti Smith, “Kara”

Ekstra şarkılar

Ben Tortured albüm inceleme departmanında aidatımı öderken bu hafta Cuma çalma listesinin tamamını seçtiği için Jon Pareles'e çok teşekkürler. Favorilerimden birini seçti Hızlı Albümdeki şarkılar – düeti Malone sonrası“Fortnight” – ve ayrıca yeni parçalar Claire Rousay, Arooj Aftab, Lucy Rose ve dahası. Dinlemek.