Kâr amacı gütmeyen tiyatroların başı dertte. Milletvekilleri yardım teklif ediyor.

yüzelli

New member
Amerika'da kar amacı gütmeyen kuruluşların karşı karşıya olduğu mali kriz, Kongre'nin dikkatini çekti; burada bir grup Demokrat milletvekili, zor durumdaki sektöre beş yıl boyunca yılda 1 milyar dolar aktaracak bir yasa tasarısı sunuyor.

Bu para bordro ve işgücü geliştirmenin yanı sıra kira, sahne inşaatı ve pazarlama gibi diğer giderler için de kullanılabilir. Ancak milletvekillerinin Salı günü sunduğu yasa, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'ni kontrol ettiği ve Demokratların Senato'yu yönettiği bölünmüş Kongre'nin herhangi bir konuda ilerleme sağlamakta zorlandığı bir dönemde büyük zorluklarla karşı karşıya.

Ülke çapındaki kar amacı gütmeyen tiyatrolar, artan harcamalar ve azalan seyircilerle başa çıkmak için koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana programlarını azalttı ve çalışanlarını işten çıkardı. İstisnalar var – bazı kar amacı gütmeyen tiyatrolar başarılı olduklarını söylüyor – ancak Boston banliyösündeki New Repertory Theatre, New Orleans'taki Southern Rep Theatre ve Seattle'daki Book-It Repertory Theatre dahil olmak üzere birçok şirket krize müdahale ederek çalışmalarını durdurdu veya askıya aldı. operasyonlar.

Yasanın sponsorlarından biri olan Vermont'tan Senatör Peter Welch, “Bu, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için bir iyileşme olmadı; ekonominin diğer birçok sektörüyle karşılaştırıldığında gerçekten geride kalıyorlar ve birçok nedenden dolayı” dedi. bir röportajda. “Yani yardıma ihtiyacın var.”

Bay Welch, toplulukları güçlendirdikleri ve yerel ekonomilere fayda sağladıkları için kuruluşların hükümet desteğini hak ettiğini savundu.

2024 Ekonomiyi Harekete Geçirmek için Tiyatro ve Sanatı Destekleme Yasası (STAGE) Yasası olarak adlandırılan mevzuatın sponsorluğunu da Pensilvanya'dan Senatörler John Fetterman ve Rhode Island'dan Jack Reed üstleniyor. Temsilciler Meclisi'nde Oregon'dan Temsilci Suzanne Bonamici sponsorluk yapıyor.

Bir sözcüye göre, çoğunluk lideri olan ve salgın sırasında sahne sanatları kuruluşlarına federal yardım sağlanması için verilen mücadeleye öncülük eden New York'tan Senatör Chuck Schumer, önerilen yasayı destekliyor ve aynı zamanda kar amacı gütmeyen tiyatroları desteklemenin başka yollarına da açık.

Bay Schumer'in savunduğu pandemik yardım paketi bir emsal teşkil ediyor: 2020'de Kongre, Aşamalarımızı Kurtarın Yasasını kabul etti ve bu, çok çeşitli ticari ve kar amacı gütmeyen performans sanatları kuruluşlarına para sağlayan 16 milyar dolarlık Kapalı Mekan İşletmecileri hibe programıyla sonuçlandı. .

Bay Welch, önceki yardım programının başlangıçtaki şüphelere rağmen başarılı olduğunu söyledi.

“Olan her şeyde başarısız olacağına dair bir beklenti vardı ama olmadı; işler ivme kazandıkça somut bir şeyler yapma konusunda büyük bir heyecan oluştu” dedi.

Yeni yasa daha dar kapsamlı ve yalnızca profesyonel, kar amacı gütmeyen tiyatrolara ve yalnızca gelirleri azalmış olanlara veya öncelikle geleneksel olarak yetersiz hizmet alan topluluklara hizmet verenlere fayda sağlıyor.

Bay Welch, “Bu bir başlangıç” dedi. “Engeller var ama çaba başlasın.”