Kayıp arkadaşlıklar – We&You – Blog

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Bu dönemde siyasi ve toplumsal olarak hep solda, uzun yıllar boyunca pekiştirdiğimi düşündüğüm bazı dostluklarımı kaybediyorum.

Yıllarca birçok “yol arkadaşı” ile hükümetler, bazı siyasi figürler, özgürlük ve eşitlik fikirleri, medeni ve sosyal haklar, en zayıfın yanında olma konusunda birçok pozisyonu paylaştım. Sınırlarımızın ötesine geçerek, ABD emperyalizmine karşı, Filistinliler, Kürtler, Taliban olmayan Afganlar ve genellikle ezilen halklar lehine sayısız kez gösteriler yaptım. Anti-Stalinist “doğdum” ve böylece Sovyetçiliği reddederek Prag’ın özgürlüğü için sokaklara çıktım ve Pekin’in Kızıl Muhafızlarının en fakirleri değil, bir diktatörlüğü korumak istediğini anladığımda, olmanın ne anlama geldiği konusunda daha büyük bir farkındalık kazandım. solda, kiminle olmanın doğru olduğu ve kimin savunulması gerektiği.
Bu nedenle, ilk Rus tanklarının Ukrayna topraklarına ilerlediği lanetli 24 Şubat’ta en başından beri Ukrayna’nın tarafını tutmak benim için oldukça otomatikti. Ve sonra, dürüst olmak gerekirse, Putin’e hiçbir zaman sempati duymadım çünkü onu bir diktatör olarak görüyorum. Tehlikeli bir diktatör. İşte Rusya ile ABD arasındaki büyük fark burada. Çünkü Moskova’da güçlü bir güç varsa, onu uzaklaştıramazsınız – ve Putin 21 yıldır iktidarda – Washington’da Trump gibi sağcı bir başkan varsa, onu her zaman evine göndermeyi umabilirsiniz. aslında Biden’ın zaferiyle oldu.

ABD, Rusya ve Çin’i aynı kefeye koyanlara katılmama sebeplerimden biri de bu. Üçü de süper güç ama ikisi demokratik ülke değil çünkü Rusya ve Çin’de özgürlük kelimesi çok ama çok göreceli.
24 Şubat’ta Rusya, Beyaz Rusya’da olduğu gibi, onu sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gereken bir uydu devlet haline getirmek amacıyla askeri gücünü egemen bir ulusa karşı serbest bıraktı. Bu amaca ulaşmak için Putin, kasabaları, şehirleri, köyleri bombalama, Ukraynalıların hayatlarını yok etme, askerleri tarafından öldürülme ve milyonlarca insanı ülkelerinden kaçmaya zorlama emri verdi.

Böylesi bir şiddet ve barbarlık karşısında Ukrayna ve cumhurbaşkanının yanında yer almak benim için otomatikti. Aksine değil, bir süredir tanıdığım birçok insan için böyle değildi, çünkü Zelensky’nin Donbass’ta olan (veya daha doğrusu olacak) her şey için zor bir dersi hak ettiğine inanıyorlar. Şimdi, Nazizm ve Ukrayna katliamlarının Rus propagandasıyla şişirilmesi dışında, hiçbir şey egemen bir ülkenin bir süper güç tarafından işgalini ve yok edilmesini haklı çıkaramaz. Hiç bir şey.
Yine de en başından beri bana net görünen şey, NATO’nun, ABD’nin, Avrupa’nın önceki hatalarından ne-ne de, eşit mesafe çizgisini seçenler için net değil. Ve şimdi, her gün acaba ben miyim, yoksa bazı arkadaşlar yön duygularını mı kaybetti diye merak ediyorum. Cevabı televizyonda buldum: bombalanan şehirler, enkaz altında kalan Ukraynalıların cesetleri, kaçan insanlar. Ve tüm şüpheler ortadan kalkar. Sadece bu da değil: korku içinde yaşayan, hayatta kalan ve aynı zamanda pes etmek istemedikleri için büyük cesaret gösteren bu insanları görmek bana olağanüstü bir güç veriyor ve kiminle birlikte olacağımı daha iyi anlamamı sağlıyor. Ve Rus tankları eve gelip korkunç bir istilayı bitirene kadar kalacağım.

Ve bu kelimeden bahsetmişken, televizyonda ekranda sabit bir mesajla çok sayıda spor etkinliği sunuluyor: “Barış” veya “Savaş yok”. Dün gece Real Madrid ve Barcelona arasındaki klasik bir futbol maçı izledim ve ekranda “İstilayı durdurun” yazısı belirdi. Burada: belki de İspanya’da, eski dostlarının aksine, Ukrayna’da bir savaş değil, bir işgal olduğunu anlamışlardır. Durdurulması gereken.

[email protected]

@pepe_guglielmo (Twitter)

Kategorilenmemiş | 2 Yorum »