Ne çok hatıra var sayın yönetmen – Siyaset – Blog

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Sevilen biri öldüğünde doğru kelimeleri bulmak her zaman zordur. Bu kişiyle yaşadığınız anları, durumları, küçük ve büyük olayları hatırlamanıza izin veren bir bellek varsa, kurtarmaya gelir. Ve Eugenio Scalfari ile kesinlikle yoğun günler, aylar ve yıllar geçirdim, çoğunlukla mutlu, genellikle heyecanlı, nadiren acı verici. Profesyonel ve kişisel düzeyde.

Birçok anı arasından seçim yapmakta zorlanıyorum, çünkü herkesin geriye kalan ve sonsuza dek kalacak olan bir şeyi vardır. Akla gelenlerden biri Scalfari ile ilk görüşme. Birçoğu, “yönetici” olduğu için hayran kaldı. Ve onun sözü kutsal ve dokunulmazdı. Protesto dünyasından geldiğim için otoriteye saygı duymaya pek alışkın değildim ve bu nedenle onunla tanıştığımda herhangi bir duygu hissetmedim. Gianluigi Melega tarafından tanıtıldı (politika için Giorgio Rossi’nin ve haberler için Giulio Mastroianni’nin rehberliğinde birleştirilen) o zamanlar iç mekan ve haberlerin genel yayın yönetmeni. 23 Kasım 1975’te Haber’nın Piazza Indipendenza’daki (hatta daha iyisi Via dei Mille’deki) yazı işleri bürosuna adım atmış, Melega ile bir röportaja gitmiştim, Melega bana hemen işbirliği yapma fırsatı verdi. Ve böylece hayatımın en büyük macerası olarak gördüğüm şey başladı.

O çalkantılı zamanda, editör adayı olan birkaç düzine gençtik. Ve seçim gerekliydi, çünkü “kıdemliler” ekibinin zaten orada olduğu düşünüldüğünde, yeni gazete hemen başka işe alımlar yapmayı göze alamazdı. Ama orada olmak zaten çok şeydi. Aralık ayındaki sıfır rakamlarından, yayımın ilk günü olan 14 Ocak 1976’ya kadar. Bu tarihin ulusal bilgi için bir dönüm noktası, bir dönüm noktası olduğunu söylemek retorik olmaz. Çünkü Haber, hem grafik hem de içerik olarak – kelimenin tam anlamıyla – bir saldırı gazetesi ile alanı kökten alt üst etti. Biz gençler fikir getirdik, haber getirdik ve bazen de ajans haber meclisi olmasa yazılara imza attık. İlk imzalı makalem Şubat ayında çıktı ve Potere Operaio militanları ile faşistler arasındaki çok şiddetli çatışmalar sırasında öldürülen bir FUAN militanı olan Mikis Mantakas’ın öldürülmesiyle bağlantılı olarak sol ve sağ aşırılık üzerineydi. Bu benim dişlerim için ekmekti, çünkü yıllarca Manifesto ve ardından Pdup için savaşan POTOP insanlarını oldukça iyi tanıyordum. Gerçek şu ki, sonraki günlerde Melega bazılarımıza eşlik ederek bizi Scalfari ile tanıştırdı. Ve böylece, Paolo Guzzanti’nin daha sonra tanımladığı şekliyle, ilk görüşme oldukça resmi olsa da, “sakallı baba” ile tanıştım. Sert ama samimiydi ya da öyle görünmek istiyordu ve onun bu ilk görüntüsünü her zaman yanımda taşıdım. Bize işe alınacağımızı söylemedi ama en iyilerinin Haber’da gelecekteki işlerini bulabileceklerini söyledi. Ve öyle oldu, çünkü 70 kişiden ondan biraz fazlasının Nisan 1976’da zaten üç aylık işbirliği sözleşmeleri imzalamıştı. ve kazandı).

İçişleri’ndeyken ortaya çıkan siyasi uyumsuzluklar nedeniyle kendimi kapattığım Eğlence bölümünü yöneten Orazio Gavioli’ye eşlik ettiğim sabahları ara sıra yaptığım toplantılar dışında uzun süredir Scalfari ile artık herhangi bir görüşmem olmadı. . Ancak 1982’de Gavioli’nin sektördeki ilk denetiminden sonra Roma haberlerinin başına geçmemle başlayan gizli ilişkilerim olmadı. O zamanlar, büyüdüğümde gazeteci olacağıma hala ikna olmamıştı. Ancak yönetmen bana Cronaca di Roma’yı yönetme sorumluluğunu verdiğinde, tavrımı değiştirdim çünkü bu bağlılığa derin bir bağlılık hissettim. Ve Scalfari’nin sektöre olan ilgisi büyük bir teşvik oldu. Çünkü Haber’nın iddiasının aynı zamanda yerel haberlerin doğuşunu da kapsadığını biliyordu ve bu haberler her yıl on büyük şehirde doğuyordu.

Boynundan aşağı nefes almıyordu, aksine her zaman çok pozitif ve proaktifti. Çünkü Roma’yı seviyordu ve biliyordu ve bu nedenle önerdi, sordu, öğüt verdi, nadiren talep etti. Sabah toplantılarında, “şarkı ayininden” ve çeşitli ulusal bölümleri gezdikten sonra, genellikle günün olaylarıyla veya güçlü bir bağ oluşturmaya hizmet eden girişimlerle bağlantılı, gün için önerilerimle kapanışı yaptım. gazete ve vatandaş arasında. O sırada bana zaman zaman dağıtmayı sevdiği sanal “mareşal sopasını” verdi. Trafiği özel araçlarla sınırlamak için tarihi merkezde düzenlediğimiz “insan zinciri”ne olan coşkusunu hatırlıyorum. Piazza di Spagna’da McDonald’s’ın doğuşuyla ilgili tartışmaları hatırlıyorum, bu bazı yaşlılar için utanç vericiyken, ben daha iyimserdim ve o karşıtların yanında yer aldı ve açıkça ona karşı kampanya yapmamı istedi. Hangisini kaybettik. Bana ve diğer baş muhabirlere danışmadan karar verilen bir yerel haber denetçisini görevlendirmek istediğinde onunla çok şiddetli bir tartışmayı hatırlıyorum. Gazetenin merdivenlerinde bile onunla birlikte ağır sözler uçuştu, bu da editörleri, çalışanları ve tezgâhtarları çığlıklardan alarma geçirerek “dikkat etmelerine” neden oldu. Sonra özür dilemek için ofisine gittim. Ve orada bitirdi. Haber’nın Roma’daki satışlarının Messaggero’nunkini geçtiği zamanki kadeh kaldırmayı hatırlıyorum. Elçi olmak için Chronicle’dan ayrılmaya birlikte karar verdiğimizde bana ne kadar yakın olduğunu hatırlıyorum.

Scalfari hakkında her zaman hayran olduğum ve imrendiğim şeylerden biri nedir biliyor musunuz? hafıza. Bu olağanüstüydü. İnanılmaz. Sabah toplantılarında, hemen hemen her gün, çoğu zaman siyasi ama çoğu zaman özel olmayan, tüm ayrıntılarını, hatta konuşulan kelimeleri anlattığı bir anı defterini çalkaladı. Ve bunlar onlarca yıl önce olan bölümlerdi. Ama bunlar sadece anekdotlar değildi, çünkü genellikle bir makale, bir hikaye oluşturmak, bir röportaj yapmak için malzemeydiler. Hafızası bir bilgi kaynağıydı. Ama dahası da vardı, çünkü o masanın etrafında gelişen şey, yalnızca ulusal bilgi için iş üretmekle kalmadı, aynı zamanda İtalyan siyasetini etkileyen – ve etkilemiş gibi yapan – siyasi bir motor oldu. Bakanların, başbakanların ve hatta cumhurbaşkanlarının toplantılarındaki telefon görüşmeleri – Scalfari’nin büyük itibarına – gazetecilik ve siyasetin merkezinde hissetmemizi sağladı. Ve böylece yıllardır olmuştur.

Bir de özel Eugenio var, Velletri’deki evindeki partilerde tanıştığım, ilk eşi Simonetta, kızları Enrica ve Donata ve damatları Ettore ve Marco ile birlikte, genellikle 14 Temmuz’da Bastille , çoğu zaman gazetenin başarılarına kadeh kaldırmak için toplandı. Ayrıca Donata ve Ettore’nin her zaman ilgi odağı olduğu evindeki akşamları ve yemekleri. Çünkü Eugenio olmasına rağmen her zaman yönetmendi. 1996’nın o çok üzücü gününde, yirmi yıl sonra gazetenin yönetimini Ezio Mauro’nun emin ellerine bırakmaya karar verdi. Gazeteciler, çalışanlar, tezgâhtarlarla dolu o büyük salonda, Francesca Ciarcianelli ve Carlo Cambi gibi müdürü, öğretmeni, kaptanı, liderimizi selamlayanların sözleriyle de harekete geçen toplu bir haykırış duyuldu. O yönetmen olmadan Haber’nın değişeceğini biliyorduk. Ve böylece, kaçırılmaması gereken sabah toplantıları, gazetemizin büyük olmasına katkıda bulunan meslektaşlık niteliğini, fikir ve fikir alışverişine katılımı yavaş yavaş kaybetti.

O toplantı zaman içinde kalan bir koro teşekkürü ile sona erdi. Ve şimdi bile, belki de özellikle Eugenio’nun aramızdan ayrıldığı bugünün derin ve ebedi değeri var. Yönetmen, yaptıkların için, bize verdiklerin için teşekkür ederim. Ve bana bunu verdin çünkü gazeteci olmanın ne demek olduğunu senden öğrendim. MERHABA.

[email protected]

@pepe_guglielmo (twitter)

Kategorilenmemiş | Yorum yok “