Nijeryalı sanatçı Njideka Akunyili Crosby işi yavaşlatmak istiyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
LOS ANGELES — Njideka Akunyili Crosby, resimlerinden biri olan Madagaskar Yasemini’nde kullandığı bitkilerin bilimsel sınıflandırmasını araştırmak için ne kadar ileri gidebileceğinden bahsediyor. Safari Gün Batımı? – bu Nijeryalı sanatçının yavaş ve sofistike yaklaşımını ve 23 Mayıs’ta David Zwirner’ın Los Angeles’taki ilk galerisinde açılan yeni sergisinin neden sanat dünyasında büyük bir olay gibi hissettirdiğini anlamaya başlayacak.

40 yaşındaki Akunyili Crosby, Doğu Los Angeles’taki stüdyosunda yakın zamanda yaptığı bir konuşmada, Still You Bloom in This Land in This Land otoportresinin ardındaki süreci tartışırken, “Bitkinin ne yapmasını istediğim konusunda net bir fikrim vardı,” dedi. . Desenli pantolon giyerek en küçük çocuğunu gür yeşilliklerle çevrili verandada kucağında tuttuğu No Gardens”.

“Bir düzeyde tıkanıklık olması gerekiyordu – pantolonu o kadar çok kapatamazsınız ki sadece küçük parçalarını görürsünüz,” diye devam etti. “Bazı bitkiler çok yoğundur – bunu anlamak için yeterince pantolon görmek zorundaydınız. Ancak bitkiler de işe yaramayacak kadar ince olamaz.”

Nijerya ve LA flora ve faunasının resimlerine bakarak saatler geçirdi, bir bitki dükkanında zaman geçirdi ve onları ziyaret etti. avcılık Sanat müzesinin geniş botanik bahçesinde gün boyu “çok özel bir yaprak arayışıyla” dolaştı.

“Normalde bir işi yapmamın yaklaşık üç ay süreceğini söylerdim, ama uzadı,” dedi. “İhtiyacım olanı almak için yavaşladım.”

O halde, aşırı yağmur ve bürokrasi galerinin inşasını geciktirirken, Akunyili Crosby’nin çalışmaya devam etmek için fazladan süreyi memnuniyetle karşılamasına şaşmamak gerek.

Zwirner, Selldorf Architects tarafından tasarlanan Doğu Hollywood mekanlarındaki yeni ve güncel resimlerin yer aldığı Njideka Akunyili Crosby: Coming Back to See Through, Again sergisinde Crosby’nin işi için beklemeye değdiğini kendisi söyledi.

“Çağdaş görsel kültürde yeni bir argo ve yeni bir ikonografi yaratmayı başardı” dedi. “Sanat dünyasına kendi dilini getirdi.”

Bu dil, çizim, boyama, kolaj ve baskı resim karışımını içerir. Crosby’nin çalışmaları, Nijeryalı ve Amerikan kültürlerini görsel göstergeler, tarihsel referanslar ve kişisel anılar aracılığıyla sentezleyen koleksiyon defterlerini veya patchwork yorganları anımsatıyor.

Bir Crosby tablosuna yakından bakarsanız, geçmişinden parçalar keşfedeceksiniz – baskılı kumaşlar, mobilyalar veya moda ürünleri, aile üyeleri, kitap başlıkları, mimari öğeler.

Gökkuşağı timsahlarını tercih eden ve ağzı açık gülen sanatçı, başlamadan önce bir resmi için ne istediğinin listesini yapıyor. Örneğin, yakın tarihli bir çalışmasında, pencerede Nijerya’daki çocukluk evinden hatırladıklarına benzer parmaklıklar, gelinliği ve ilkokul kitaplarından birinden bir illüstrasyon istediğini biliyordu.

Resimlerinde diğer Nijeryalılar tarafından anında tanınabilecek parçalar beliriyor: bir ‘senatör kıyafeti’, yazlık bisküviler, teneke kutular, boyalı çaydanlıklar, örgülü saç modelleri, klon bebekler. Britanya İmparatorluğu’nun kalıntılarını, Amerikan pop kültürünü ve Roma Katolikliğini anımsatan nesneler kullanıyor.

Akunyili Crosby, “Nesneler, yer ve zaman hakkında hikayeler anlatan bu özelliğe sahiptir” dedi. “Bu yüzden natürmort yapmayı seviyorum.”

Resimlerinin bu dikkatlice düşünülmesi, sanatçının en sevdiği kısımdır. “Stüdyomu her zaman bir laboratuvar olarak düşünmüşümdür – sadece oraya gidip yemek pişirmek ve neler olup bittiğini anlamak ve aklımdaki parçaları yapmak istiyorum” dedi.

Crosby ayrıca bir ABD galerisi seçmek için zaman ayırdı ve sonunda bunu yaptı. 2018’de yapıldı2014’ten beri Londra’da Victoria Miro tarafından temsil edilmektedir. “Fazla iş yapmadığım için bir galeri başlatmak için acelem yoktu” dedi.

“Birlikte çalıştığım herkese, hızımın yavaş olduğunu ve daha hızlı çalışmaya zorlanamayacağımı açıkça belirttim” diye devam etti. “Ben bir makine değilim, zamanımı almayı seviyorum. Çünkü benim için iş bittikten sonra işe olan ilgi azalıyor. Asla sadece yolumu sürüyormuşum gibi hissetmek istemiyorum.

2017 MacArthur Dahi Ödülü’nü kazanan sanatçı, Zwirner için önemli bir puan. Çalışmaları Met, Tate ve Whitney Museum of American Art gibi büyük kurumlar tarafından düzenlenmekte ve ödüllendirilmektedir. 4,7 milyon dolardan fazla geçen sonbaharda ihale edildi.

Eleştirmen ve küratör Hilton Als, Crosby’yi getirdi Huntington’daki dizisi12 Haziran’a kadar sürecek ve çalışmaları şu anda Sidney Modern Projesi Avustralyada.

Met’de modern ve çağdaş sanat küratörü Ian Alteveer, “Çalışmalarının ikna edici pek çok yönü var – kişisel anlatı, daha büyük bir kültürel anlayış ve transatlantik bir şeyin bir kombinasyonu” dedi ve devam etti: “Kuşaklar arası aileler hakkında, göç hakkında, bu Afrika’dan ABD’ye taşınmak ve her zaman her iki kıtayı da kapsayan Afrika’ya bakmakla ilgili.”

Akunyili Crosby 1983 yılında Nijerya’nın Enugu kentinde doğdu ve bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Enugu’daki St. Leo’s Hastanesi’nde önde gelen bir cerrah ve tıbbi direktör olan Chike Akunyili ve Nijerya Ulusal Gıda ve İlaç İdaresi ve Kontrol Dairesi Genel Müdürü olarak görev yapan farmakoloji profesörü Dora Nkem Akunyili.

Njideka, 16 yaşında kendi ülkesini terk etti ve Yale Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi almadan önce Swarthmore College ve Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. Akunyili Crosby, lisansüstü çalışmaları sırasında ressamın eserleriyle tanıştı. Kerry James Marshall Yale Sanat Müzesi’nde ilk kez: onun 2009 isimsiz oyun Yüksek başlıklı ve elinde geniş bir palet olan bir kadın tasvir edilmiştir. “İçeri girdim ve hayatım değişmiş gibi hissettim” dedi.

Catherine Murphy’nin resimleri de onu büyülüyor. “İşinin önünde durduğumda benimkine dahil etmek istediğim bir sihir var” dedi. “Uzaktan okuduğun ama karşısına geçtiğinde vücudundaki her şeyin yavaşladığını hissettiğin bu işleri nasıl yapıyorsun?”

Akunyili Crosby, 2011 yılında Harlem’deki Studio Museum’da çok önemli olarak tanımladığı bir dönemde konuk sanatçı oldu. “Hayatımı kazanmak için günlük bir iş bulmam gerekirse, kolayca durdurulabilecek veya azaltılabilecek tüm bu ivmeyi lisansüstü okuldan aldım” dedi. “Stüdyo Müzesi, tatiller de dahil olmak üzere günün 24 saati erişebildiğim bir yıl boyunca bana büyük bir ücretsiz stüdyo alanı sağlayarak bu ivmeyi sürdürdü.”

Stüdyo müzesinin müdürü ve baş küratörü Thelma Golden, Crosby’nin stüdyosunun ofisinin hemen altında olduğunu söyledi. Golden, “Njideka sürekli ve derin bir yoğunluk duygusuyla çalıştı” dedi. “Anlatı, biyografi ve tarih üzerine düşünerek diğer sanatçılar için alan yarattı.”

2018’de Londra’daki Ulusal Portre Galerisi, Akunyili Crosby’nin The Beautyful Ones serisinden Nijeryalı gençlerin ve aile üyelerinin ev içi alanlardan doğrudan izleyiciye bakan samimi görüntülerini gösterdi. Aynı yıl Los Angeles’taki MOCA, cephesini bir Akunyili Crosby ile kapladı. duvar Nijerya’dan sahnelerle.

Bu dizinin adı, Ganalı yazar Ayi Kwei Armah’ın devrim, siyasi yozlaşma ve umut temalarını işleyen 1968 tarihli Güzel Henüz Doğmadı romanına atıfta bulunuyor.

Akunyili Crosby, “Bana göre, insanların Amerikalı olma konusunda hissettikleri şeye direnmektir – Amerikalı olmak asimile olmak ve yanınızda getirdiklerinizi reddetmek veya inkar etmekle ilgilidir” dedi. “Hayır diyorum, bu doğru değil. Yanınızda getirdiğiniz şeylere tutunabilirsiniz. Ben Nijeryalıyım, Amerikalıyım – her ikisi de olabilirsiniz. Uyum sağlamak için bu tarihten, kültürden, anılardan vazgeçmek gerekmiyor. Bence yerler farklı oldukları için daha zengin. Benim sahip olduğum hikaye o hikaye.

Njideka Akunyili Crosby: İncelemek için tekrar gelin

David Zwirner Galerisi, 616 Kuzey Batı Bulvarı, Los Angeles, (310) 777-1993; zwirner.com. Sergi, Eylül ayında Zwirner’ın New York galerisinde gösterilecek.