Riley Keough ve Lily Gladstone'la birlikte “Köprünün Altında”

yüzelli

New member
Lily Gladstone, “Biz genç kızlardık” dedi. Bu, Gladstone ve rol arkadaşı Riley Keough'un genç kızların neler yapabileceğini bildiği anlamına geliyor.

Şu anda Hulu'da yayınlanan mini dizi “Köprünün Altında”da Keough ve Gladstone, 1997 yılında 14 yaşındaki Hintli-Kanadalı Reena Virk'in dövülmesini ve öldürülmesini araştıran bir yazar ve bir polis memurunu canlandırıyor. Sonunda Virk'ün sınıf arkadaşlarının da aralarında bulunduğu altı kız ve bir erkek çocuk mahkum edildi.

Dava oyunlara, şiirlere, belgesellere ve Rebecca Godfrey'in 2005 yılında seriye biçimini ve adını veren kurgusal olmayan edebi eseri “Köprünün Altında” da dahil olmak üzere çok sayıda kitaba ilham kaynağı oldu. (Dizi aynı zamanda Virk'ün babası Manjit Virk'ün anılarından da yararlanıyor.) Godfrey 2022'de çekimler başlamadan önce ölmesine rağmen geliştirme konusunda dizinin yaratıcısı Quinn Shephard ile yakın çalıştı. Dizinin yapımcılığını da üstlenen Keough, Godfrey'in bir versiyonunu canlandırıyor. Gladstone, çocukluğunda beyaz bir aile tarafından evlat edinilen yerel bir polis memuru olan kurgusal bir karakter olan Cam'ı canlandırıyor.

“Köprünün Altında” bu kadınlara yetişkin olarak odaklanırken, gençlerle aynı karakterlerin yer aldığı sahnelere yer veriyor ve onların oldukları kızlar ile oldukları kadınlar arasında çizgiler çekiyor.

Bu ayın başlarında Londra'da çekim yapan Keough ve Seattle'da bulunan Gladstone görüntülü görüşme için buluştu. Bir saat süren sohbette kızlık, şiddet ve sansasyondan uzak bir gerçek suç dizisinin yapımı tartışıldı. Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Gençken nasıl biriydiniz?

Zambak Taşı
Ne zaman liseden biriyle tanışsam, hemen hemen şunu duyarım: “Aman Tanrım, sen aynı kişisin.” Lily'nin bu versiyonu gerçekten şu anki kişiliğimin temelini attı. Nereye gitmek istediğini hissediyordu. Beni biraz güldürüyor. Riley, çok fazla enerjin olduğunu düşünüyorum ama bunun senin için çok fazla olduğunu söylemek istemiyorum çünkü sende gerçekten öyle bir hava yok.

RILEY KEOUGH Aslında ailem bunu farklı söylerdi.

SERA TAŞI Benim de. Tek çocuk olmamın bir nedeni olduğunu söylüyorlar. Ama sanki öğretmeninizin yerinde olsaydım şöyle derdim: “Oldukça harika şeyler yapacak.”

KEOUGH Bu öğretmene ihtiyacım vardı. Her zaman çok empatik ve nazik olduğumu söyleyebilirim. Her zaman birlikte oturmak istediğim arkadaşları olmayan çocuklar. Bu içgüdüye sahiptim. Ama aynı zamanda içimde bir vahşilik de vardı. Ben maceracı bir ruhum. Ben büyük bir sorun ya da başka bir şey olan bir genç değildim. Hayatı sevdim ve her şeyi deneyimlemek istedim.

Kalbimde ben aynı kişiyim. Ama kafa karıştırıcı bir yolculuktu. Oyuncu olmam çok komik çünkü hiçbir zaman ilgi istemedim. Hiçbir zaman öne çıkmak istemedim. Zaman geçtikçe kendim olma konusunda kendimi daha rahat hissediyorum.

Dizide sizi büyüleyen ne oldu?

SERA TAŞI
Dürüst olmak gerekirse ilk kıvılcım Riley'nin bir bağ kurduğunu duyduğumda oldu. Oradan Quinn ve Samir'le konuştum. [Mehta, the showrunner] Anlamsız bir şiddet eyleminin ne anlamı olabilir? Yeni bir gerçek suç filmi daha yayınladım [“Killers of the Flower Moon”] Bu keyfine düşkün sansasyonelliğe ve etkilenen insanlara baktım ve bu senaryoların yarattığı bazı sistemik sorunları gün ışığına çıkardım. Bu olay gerçekten ilgimi çekti çünkü Reena Virk'le olanlarla ilgili hepimizi suçluyor.

Bunun kolluk kuvvetlerinin sistemik başarısızlıkları hakkında incelikli bir konuşma yapmak için başka bir fırsat olduğu benim için gerçekten açıktı. Gerçek bir suç hikayesi yazdığınızda ama bunun farkında olduğunuzda, izleyicilerinizle birlikte bir yolculuğa çıkabilir ve bu konuları o zamanlar olmayan bir şekilde konuşabilirsiniz.

Genç kızların böyle bir şey yapabilmesine şaşırdınız mı?

KEOUGH
Hayır, hayır, hiç de değil.

SERA TAŞI Biz genç kızlardık. Bunu yapabilecek yeteneğe sahip olduğumuz anlamına gelmiyor. Ama kesinlikle diğer gençlerle birlikte gençlerdik. Genç kızlar gezegendeki en güçlü insanlardan bazılarıdır. Ve bu kadar akıma sahip olan herkes, onunla birlikte topraklanmamış bir kablo olabilir.

KEOUGH Bu insan ruhu için gerçekten değişken bir zaman olabilir.

SERA TAŞI Yüksek dozda hormonla kimlik oluşumu.

Bu diziyi yaptıktan sonra kızların bunu neden yaptığını anladınız mı?

KEOUGH
Her insan farklıdır. Bir çocukta cevap psikoz olabilir. Başka bir çocuk için cevap travma olabilir. Başka bir çocuk için cevap madde bağımlılığı veya akran baskısı olabilir.

SERA TAŞI 1997'de 11 yaşındaydım, bu çocuklardan sadece biraz daha gençtim. İki yıl sonra Columbine geldi. O zamanlar insanlar, çocukların dinlediği müziği veya şiddet içeren video oyunlarını, ne isterlerse günah keçisi ilan ediyorlardı. İnsanlar müziği suçladığında çok sinirlendiğimi hatırlıyorum – o yaşta Nine Inch Nails'ı severdim.

KEOUGH O zamanlar Marilyn Manson'u seviyordum.

SERA TAŞI Boğa olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum. Kimse bu insanların kim olduğuna gerçekten dikkat etmiyor.

Kadın şiddeti farklı mı kendini gösteriyor?

SERA TAŞI
Kızların ölümüne dövüştüğünü, erkeklerin ise sadece iyileşene kadar kavga ettiğinin farkında olduğumu hatırlıyorum. Kız tırmalıyor. Saç çekiyorlar. Tekmeliyorlar. Isırdın. Bir müdahale oluncaya kadar devam ediyorlar.

KEOUGH Ama burada da: duruma göre değişir. Belki okuldaki havalı kızı etkilemekle ilgilidir ya da evde bir şeyler olduğu için olabilir.

Neden sizin Rebecca versiyonunuz bu hikayeye bu kadar ilgi duyuyor?

KEOUGH
Bildiğini sanmıyorum. Onu çeken bir şey var. Bir nedenden dolayı o anda orada olduğunu hissediyor ve sonra bu konu hakkında yazmaya karar veriyor. Rebecca kendini içinde bulunması gerekmeyen bir durumda bulur. Bunu yapabilmek büyük bir ayrıcalık ve Cam için bunu izlemek çok zor. Orada olmak Cam'in görevidir, Rebecca'nın niyetinin ne olduğu ise biraz kafa karıştırıcıdır.

Seni Cam'e çeken ne oldu? Zambak?

SERA TAŞI
Bir erkeğin dünyasında kadın olmak ve aynı zamanda yabancı olmak hissi. Cam, kitabın kendisinde yer almayan ancak dahil edilmeye değer birçok konuşmayı temsil ediyor. Cinayet doğrudan kabile topraklarında gerçekleşti. Köprü, toplumu bir doğa rezervine bağlar. Yani hikayede doğası gereği bir First Nations varlığı var. Reena'ya giderek daha açık hale gelecek şekilde kendini adamış, evlat edinilmiş bir First Nations polis memuruna sahip olmanın harika bir yapı olduğunu düşündüm.

Çekimler nasıldı? Manzara gösteriyi şekillendirdi mi?

SERA TAŞI
Manzara, kültür, insanlar. Gerçekten güçlü bir First Nations varlığı var; binalardaki sanat eserleri, sokaklardaki yüzler. Bu Cam için yararlı bir şeydi çünkü buralı olduğunu bilerek büyüyor ama bununla nasıl başa çıkacağını bilmiyor. İklim çoğu zaman bulutludur ancak neredeyse saat başı dalgalanır. Bazı günler Kaliforniya gibi, bazı günler ise Britanya Adaları gibi geliyor. Yani bu öngörülemezlik ve karamsarlık var.

KEOUGH Bulunduğum yerin, toprağın derinliğinin ve doğanın üzerimde büyük etkisi var. Yani bu benim karakteri oynama şeklimi etkilemeli.

SERA TAŞI Bütün bu zaman boyunca soğuktun.

KEOUGH Donuyordum. Yani bu bir karakter seçimiydi.

Bu gençlerin işlediği korkunç bir suçtur. Birisi yaptığı en kötü şeyle mi tanımlanmalı?

SERA TAŞI
Bireyler, başlarına gelen her şeyin, çevrelerinin, koşullarının, yeteneklerinin bir toplamıdır. Artık pek çok konuşma onarıcı adaletle ilgili. Serimizde birçok örneğin bulunması beni çok sevindirdi.

KEOUGH İnsanlık için iyileşmenin bir yolu olmalı. Uzlaşma bir seçenek olmalı. Empatiye, anlayışa ve şefkate ulaşmaya çalışmalı, utançtan ve ağır cezalardan uzaklaşmalıyız çünkü şiddetin hiçbir zaman çözüm olduğuna inanmıyorum. [But] İnsanlar korkunç suçlar işlediğinde sonuçları olması gerekir.

SERA TAŞI Bir kişinin en kötü eylemi mutlaka onu tanımlamasa da, en kötü eylemi herkes için dünyayı tanımlar.

Eskiden kızlarınızın şu an olduğunuz kadınlarla gurur duyacağını mı sanıyorsunuz?

KEOUGH
Lily'le gurur duyuyorum!