“S-Town” onu ünlü yapmadan önce saatseverler onu iyi tanıyordu

yüzelli

New member
Açık sözlü, zeki ve sorunlu bir antika saat tamircisi olan John B. McLemore, 2017'de “S-Town” podcast'iyle ulusal bir figür haline geldi. Bir saatçi ve zaman ölçme cihazları tamircisi olarak, Batı Alabama'nın kırsal kesiminde ailesinin mülkünde bulunan bir atölyede karmaşık ve nadir parçaları onardı.

Ama bu hikayenin sadece bir kısmıydı.

Kısa sürede 40 milyon indirme sayısına ulaşan “S-Town”, 100 milyonu da aşarak en çok indirilen podcast'lerden biri oldu.

Bu alışılmadık hikayeyi kaçıranlar için burada büyük bir spoiler yok. Şunu söylemek yeterli ki, McLemore ve çevresindeki pek çok kişi belirsizlikten bazen acı veren görünürlüğe geçti.

(Podcast'in öne çıkan isimlerinden Tyler Goodson, Aralık ayında polisle yaşanan çatışmada öldürüldü. “S-Town”un geçtiği Woodstock mezrasının belediye başkanı Jeff Dodson, polisin soruşturma başlattığı hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyledi. çekime giriyorum.)

“S-Town”dan önce McLemore, nadir saat koleksiyoncuları tarafından iyi biliniyordu ve mekanik sorunları teşhis edebilen ve benzersiz antika saatleri yeniden canlandırabilen sıra dışı bir dahi olarak ün kazanmıştı.

Bu koleksiyonculardan biri olan William R. Tatum, arkadaşlarının ona verdiği isimle “John B.”ye yakındı. Podcast'te yalnızca Bill olarak bilinen Tatum, değerli saatlerinin çoğunu McLemore'a emanet etti. Tamamı McLemore tarafından restore edilen bu parçalardan 34'ünün yer aldığı sergi, Columbia, Pensilvanya'daki Ulusal Saat ve Saat Müzesi'nde 30 Nisan'a kadar devam edecek.

Tatum sergiyle ilgili olarak “Bu aslında benzersizliğinizi, becerilerinizi, yeteneklerinizi sergilemekle ilgili” dedi. “Her şeyi düzeltebilirdi. Her şeyi yapabilirdi. Bulaşık makinemde, çamaşır makinemde ve kurutucumda çalıştı, kamyonumda çalıştı, arabamda çalıştı.” Ama bunlar sadece dikkat dağıtıcı şeylerdi. “Onu tik tak eden şey saatlerdi, kelime oyununa gerek yok.”

“S-Town” dizisinde (başlık, McLemore'un Woodstock'a verdiği alaycı takma adın kısaltmasıdır), dinleyiciler bilime hayran olan, iklim değişikliğinden bıkmış, yukarıdaki yerel sosyal normlardan öfkelenen ve hüsrana uğrayan bir adamın derin düşüncelerini, özlemlerini ve söylentilerini duyarlar. o aşktır.

Tatum, “Alabama'nın bu bölgesi için fazla akıllıydı ve bu da kendisini yalnız hissetmesine neden oldu” dedi. “Bu insanların çoğuna göre fazla akıllıydı. İlişki kurabileceği kimsesi yoktu. Eğitimli olduğumu biliyordu ve arkadaş olduk.”

Tatum, podcast'te yer alan diğer iki kişiyle, Cheryl Dodson ve Woodstock belediye başkanı kocası Jeff'le birlikte gösteriyi izlemek ve arkadaşlarının ilginç yeteneklerini hatırlamak için geçen sonbaharda Alabama'dan yola çıktı.

Ancak müzenin başka yerlerinde ilginç şeyler bulmak için McLemore'un hikayesini dinlemenize gerek yok. Tur, güçlü kule saat mekanizmalarıyla dolu bir odada demir dişlilerin takırdaması ile başlar. Yüzlerce saat, zaman işleyişinin bilimine ve sanatına tanıklık ediyor.

Tatum'un ziyareti gününde bir grup okul çocuğu, kale ile katedral arasındaki haçı andıran, 19. yüzyıldan kalma bir cihaz olan Engle Anıtsal Saati'nin gösterisine dikkatle oturdu. Öğretim görevlisi yelkovanı çevirirken, kadranın çeşitli noktalarına gelişi, toplam 46 tarihi ve alegorik figürün uğultulu geçişini tetikledi. Yelkovan 12'ye ulaştığında, ölümü temsil eden femurlu bir iskelet, kafatasına vurarak yelkovanı öldürdü. Sayılacak saat; hepimizin yaşayacak bir saatimizin daha az olduğunun canlı bir hatırlatıcısı.

Sergilenen: John B. McLemore'un Yeniden Dirilttiği Beş Harika

Kendini işine adamış bir koleksiyoncu olan Tatum, onarılması gereken birçok sıra dışı saat buldu. Bunlar onun en sevdiği John B. hikayelerinden bazıları.

Deniz feneri şömine saati | Fransız, 1880 civarı

Bu deniz feneri tarzı saatin üzerindeki simüle edilmiş bir fener, yeşil, şeffaf ve kırmızı cam arasında salınır. Kasanın parlak, iki tonlu altın kaplama yüzeyi var. Tatum, “Saatleri bana geri verdiğinde fabrikadan yeni gelmiş gibi görünüyorlardı” dedi.

McLemore öncesi deniz fenerinde taçlandıran detaylar yoktu. Tatum, “Bu küçük bayrağı o yaptı ve taşlanırken yaptığını söyledi” diye anımsıyor. Ancak Tatum şunu ekledi: “Eliyle teslim etti ve hangi ruh halinde olursa olsun düzeltti. “Her zaman doğruyu yaptı.”

Paris çeşme saati ve barometre | Fransız, 1890 civarı

19. yüzyıl Parislilerine içme suyu sağlayan görkemli çeşmelerin bu minyatür tasviri, Tatum tarafından “olduğu gibi” satın alındı: orijinal kaplaması kaybolmuş masif pirinç.

McLemore, dört kadın karakterine canlılık ve karanlık bir görünüm vererek onları ön plana çıkarmış. Tatum, “Her şey sadece altın kaplama olsaydı hiçbir özelliği olmazdı” diyerek, McLemore'un estetik kararlar vermeden önce kapsamlı araştırmalar yapacağını kaydetti.

Saat, ikinci bir mekanizma aracılığıyla akan suyu taklit eden, bükülmüş camdan yapılmış dönen bir çubuğa sahiptir. Animasyonlu işlevlere sahip saatlerin onarılması zordu, ancak McLemore atölyesinden canlı olarak çıkmayı başardılar. Tatum, “Eğer işe yaramasaydı bana geri vermezdi” dedi.

Yüzen Kaplumbağa İzle | Fransız, 1900 civarı

Bu dikkat çekici masa saati, saati teneke bir kapta yüzen bir kaplumbağa aracılığıyla gösteriyor: kabı suyla doldurun, kaplumbağayı içine yerleştirin ve hayvan tavanın kenarındaki rakamlardan birine doğru kayar. Tatum, “Saat kaç olursa olsun yüzecek” dedi. “Seni asla hayal kırıklığına uğratmaz.”

Kaplumbağa, kabuğun altına gizlenmiş bir mıknatıs tarafından doğru zamanda çekilir.

“Bu saati satın aldığımda üzerinde doğru kaplumbağa yoktu” dedi. “Yüzmek için çok ağırdı.” Başka bir arkadaş daha hafif bir örnek çizdi. Son dokunuş: “John B. buzdolabından bir mıknatıs aldı ve onu kaplumbağanın içine yapıştırdı.”

Nadiren yapılan bir yanlış adım bile iz bıraktı. McLemore saati tamir ettikten sonra yeni ve daha hafif bir kaplumbağayı test etti. Tatum, “Tavanın dibinde bir sızıntı olduğunu bilmiyorduk” diye anımsıyor. Tatum, saat mekanizmasına atıfta bulunarak, “Boşunu doldurdu, yatağa gitti ve mağazaya geri döndüğünde saat mekanizmasında su vardı” dedi. “Bunu beklemiyordum! Bu kaçıştan dolayı bazı kısımları biraz paslanmış.”

McLemore deliği kapattı ve müşterisini pasla yaşamaya ikna etti. Tatum, “Bir şey kırılmadıysa onu kendi haline bırakmanın daha iyi olduğuna inanıyordu” dedi.

Limuzin Sandalye Taşıma Saati | Fransız, 1900 civarı

Podcast'in gizemlerinden biri: McLemore'un cıva kullanımı onu zehirledi mi?

Eski teknikleri, özellikle de altın ve cıvayı birleştiren ateş yaldızını seviyordu; Karışım, cıvanın buharlaşması için yakılır ve geriye yalnızca altın rengi bir yüzey kalır. McLemore ortaya çıkan dumanlardan kendini güçlükle koruyabildi.

Çoğu Tatum saati için McLemore, tehlikeli maddelerin kullanıldığı bir işlem olan elektrokaplamayı kullandı. Metal, bazen toksik potasyum siyanür içeren bir çözelti içinde işlenir. Bu yöntem duman çıkarmayabilir ancak kullanılan fıçılar son derece tehlikeli kimyasallar içerebilir.

Bu yaratıcı minyatür koltuğu yeniden işlemek için bu türden birkaç et suyuna ihtiyaç vardı. Tatum onu satın aldığında tekdüze bir teneke tonuna sahipti ve restorasyonu “John B'nin eserlerinin en önemli mücevheri” olarak nitelendirdi.

McLemore haftalarca saat motiflerinin bazı kısımlarını vernik uygulayarak kapladı. Siyanür karışımına daldırıldığında açıkta kalan boyanmamış bölümler istenilen yüzeye kavuştu. Daha sonra vernik çıkarılır, çeşitli bölümlere uygulanır ve yeni bir siyanür karışımına yerleştirilir; Tüm yüzeyler uygulanıncaya kadar işlem birkaç kez tekrarlanır.

Yeni kaplanan ayrıntılar, özenli bir çalışmanın sonucu olarak saf ve tonlarda altın ve gümüş renkte parlıyor. McLemore saati bitirdiğinde “Tatum, bunu bir daha asla yapmayacağım” dedi.

Müzikal Şarkı Söyleyen Kuş Kafesi Makinesi | Fransız, 1880 civarı

Bu Viktorya dönemi yeniliği yalnızca eğlence amaçlıdır. Kapattığınızda, yaklaşık 10 dakika boyunca müzik çalarken üç tüylü kuş canlanıyor. Tatum onu ”suda ölü olarak” satın aldı ve karmaşık operasyonları dondu. McLemore'un daha önce buna benzer projelerle uğraştığını biliyordu.

Haftalarca süren bekleyişin ardından Tatum, arkadaşından beklenen çağrıyı aldı ve arkadaşı gayet gerçekçi bir şekilde şunları söyledi: “İşi başardım. Onu yanında eve götür. Üzerine bir kubbe koyun.”

Tanıdık bir açıklamaydı. “Her zaman şöyle derdi: 'Ah, sadece üzerine cam bir kubbe koyun.' Bu onun 'Ben işimi yaptım' deme şekliydi.”