Sınırsız Bir Küratör: Önce kovuldu. Sonra özgürlüğü buldu

OgreMan

Global Mod
Global Mod
John Baldessari, Kara Walker ve Lawrence Weiner gibi kişilerin fotoğrafçılar Catherine Opie ve Brigitte Lacombe tarafından çekilmiş büyük boy portreleri arasında gezinirken veya karanlıkta oturup stüdyosunda sigara içerken Tacita Dean’in büyüleyici David Hockney filmini izlerken, Küratör Helen Molesworth geçen gün arkadaşlarının arasında yürüyormuş gibi görünüyordu.

Ve o. Manhattan’daki International Center of Photography’de düzenlediği sergi – “Yüz Yüze: Tacita Dean, Brigitte Lacombe ve Catherine Opie’nin Sanatçı Portreleri‘ – Cuma günü halka açılan, 25 yıllık kariyeri boyunca Molesworth’a yakın olan sanatçıları konu alıyor.

“Bu benim pandemi sonrası şovum – herkesi gerçekten özledim” dedi. “Sanat dünyası, biz bir grup tuhaf insanız. Biz dağıtıldık. Hepimizin Venedik’e ya da Londra’ya gittiği bu garip Hac’ları yapıyoruz. Ve kendi idollerimiz var. Bu şovdaki insanların çoğu sembolik. İnsanlar için bir anlam ifade ediyorlar.”

O olduğundan beri aniden ateşlendi 2018’de Los Angeles’taki Çağdaş Sanat Müzesi’nin baş küratörü olarak, kohortu arasında bir protestoya neden olan 56 yaşındaki Molesworth, sanatçılardan güç, destek ve kararlılık aldı. Ayrıca onlardan biri olmanın nasıl bir şey olduğunu, yalnız ve savunmasız olduğunu daha çok tanımladı.

“Hayatımı seviyorum” dedi. “Zor ve korkutucu, ama sorun değil. Aynı zamanda sanatçı olmak her şeyden daha çok şey. Yaptığınız her şey sizin adınıza çıkıyor ve gerçekten size bağlı.

“Çok açıktasın. Kurumun sizi koruyacak kisvesine sahip değilsiniz ve kurumun size verdiği sağlık sigortası, seyahat bütçesi, araştırma görevlisi gibi pek çok şeye sahip değilsiniz. Bütün bunları kendim çözmek zorunda kaldım.

Geçtiğimiz beş yıl hem özgürleştirici hem de verimli geçti – Molesworth’un bağımsız bir düşünür, konuşmacı ve kamusal entelektüel olarak itibarını pekiştirmesine olanak sağladı. Galeri ve müzelerde misafir küratör olarak rağbet görmektedir. Podcast’ler ve videolar gibi yeni biçimleri deniyor. Aklını konuşuyor.

“Hayatınızda ne zaman geleceğini göremediğiniz böyle feci bir şey olursa – ister işten çıkarma ister ölüm olsun – bu size her şeyi yeniden düşünme fırsatı verir: ne istiyordum, benim için önemli olan neydi, içinde ne vardı? İyi olmadığım şeyde iyiyim” dedi. “Şu anda yaptığım işi, bana sunulan özgürlükle, başka türlü elde edebileceğimi düşünmediğim bir tür özgürlükle yaptığım için mutlu ve minnettarım.”

Molesworth’un altı bölümlük podcast’i “bir sanatçının ölümü‘, Amerikalı Minimalist heykeltıraş Carl Andre’nin 1985’te Greenwich Village’daki apartmanlarının penceresinden düşerek ölen eşi Kübalı sanatçı Ana Mendieta ile ilgili 35 yıldır etrafında dönen iddiaları ele alıyor. Andre, cinayet suçlamasından beraat etti.

Geçen sonbaharda yayınlanmasından bu yana bir milyondan fazla indirilen seri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere en az yedi Best of 2022 listesi yaptı. Ekonomist ve Atlantik Okyanusu.

The Atlantic, “Molesworth, endüstrinin eksiklikleriyle yüzleşiyor” dedi ve “sanat dünyasının aslında çoğu zaman sessizliği teşvik ettiğini” savundu.

Molesworth, 2020 ve 2020’de sanatçılar Noah Davis hakkında gösteriler düzenledi. Ruth Asava 2021, David Zwirner ve karma sergi ile “geri bildirim‘, 2021’de Jack Shainman’ın Upstate Gallery’sinde.

Zwirner içindiyaloglarpodcast ve Çarşamba günü yayınlanan 7. Sezonun tamamına ev sahipliği yapacak. Ve Zwirner’ın video serisinin moderatörü olarak sanat söyleşileri yürütüyor “programı“; Cuma günü yayınlanacak bir sonraki bölüm, soyut ressam Joan Mitchell’e odaklanacak ve ardından 21 Şubat’ta Zwirner’da enstalasyonu yeni açılan Felix Gonzalez-Torres hakkında bir bölüm izleyecek.

Molesworth, kendisini podcast formatına çeken “gizli tarifinin” yazmak veya “çeviri” olduğunu fark ettiğini söyledi. “Kulak için yazmayı seviyorum” diyor. “Kendimi her zaman bir hikaye anlatıcısı olarak hayal etmişimdir.”

“Küratörlüğüm bile temelde kafamda bir yazı biçimiydi” diye ekledi. “Her sanat nesnesi bir cümledir, bir boşluk bir paragraftır, altı boşluk bir denemedir.”

Puşkin ses prodüksiyon şirketinin CEO’su ve kurucu ortağı Jacob Weisberg, sanatçının hikayesini merak ettiği için Mendieta podcast’i fikrini ortaya attı. Sanat tüccarının oğlu ve galerinin içerik direktörü Lucas Zwirner’dan sunucunun kim olması gerektiğine dair fikirlerini sordu; Zwirner, Molesworth’u önerdi.

Zwirner, “Derin, titiz bir çalışma ile birleştiğinde bu her yerde yaşayan kültürel kaliteye sahip – öğrenme çok kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor” dedi. “Diğer insanların çok öğretici bulacağını düşündüğüm şeyleri aktarmada çok iyi.”

Molesworth’un, bir gizlilik anlaşması nedeniyle kovulmasını ayrıntılı olarak tartışması engellenmiş olsa da, o sırada müzenin müdürü olan ve ayrıldıktan iki ay sonra istifa eden Philippe Vergne ile çatıştığı bir sır değil.

yapan Molesworth MOCA’yı eleştiren ifadeler gitmeden önce sadece şunu söylerdi: “Yönetmenle aynı fikirde değildim..”

MOCA yönetim kurulunda görev yapan ve Molesworth’a yakın olan Opie, ayrılmayı tartışmayı reddetti, ancak “dünyanın hala çok güçlü kadınlar tarafından korkutulduğunu” söyledi ve Molesworth’un cilasız, filtresiz korkusuzluğunu, “konuşma yeteneklerini” takdir ettiğini de sözlerine ekledi. bir sanatçı ve onlara kendi uygulamalarıyla ilgili zor sorular sorun.

Opie, “İşimi çok iyi bilmeme rağmen, Helen’in onu biraz daha iyi tanımamı sağladığını hissediyorum” diye ekledi.

Müze küratörü olarak görev yaptığı yıllar boyunca Molesworth, LGBTQ sanatçılarını ve renk uzmanlarını koleksiyonlara getirdi – Baltimore Sanat Müzesi’ne Kara Walker ve Lorna Simpson; Harvard Üniversitesi Sanat Müzesi’nde Kerry James Marshall ve Barkley Hendricks; MOCA’da Deana Lawson ve Nicole Eisenman.

Satıcı Shainman, “Helen, doğrulanmamış olsa bile bir sanatçının çalışmasından keyif alabilir,” dedi. “Yine de onu savunacak ve yanında duracak.”

Artık feshedilmiş Yeraltı Müzesi’nin kurucu üyesiydi ve 2015’te ölen sanatçı Noah Davis ile dul eşi sanatçı Karon Davis’e gecikmiş dikkatlerin çekilmesine yardımcı oldu.

“O bir sanatçının küratörü. Daima önce sanatçı” diyen Davis, Molesworth’tan “işin nasıl halledileceğini, nefes almasına izin verileceğini, nasıl hikaye anlatılacağını” öğrendiğini ve Molesworth’un Noah ölmeden önce sık sık onun başucunda olduğunu sözlerine ekledi. kanser 32.

Davis, “Gittiğinde onun küratörü olacağına ve işinin hayatıyla ilgileneceğine dair söz verdi” dedi. “Ve sahip.”

Molesworth, her şeyi olduğu gibi söyleyen ve insanları yanlış şekilde okşayabileceğini kabul eden uzun boylu, derin sesli bir kadın. “Diplomatik olmaya çalıştım,” dedi, “ve bazen başarısız oldum.”

Molesworth, bu arsızlığın bir kısmını New York, Queens’te bir çocuk olarak köklerine bağlıyor. Erkek giyim endüstrisinde çalışan bir tekstil sanatçısı ve Queens College’da öğretmenlik yapan bir İngilizce profesörü tarafından Flushing ve Forest Hills’te büyütüldü, şehrin en iyi devlet okullarından biri olan Stuyvesant Lisesi’ne kabul edildi, ancak kültüre odaklanmak için dersleri kesti. keşfetmek.

“Ben berbat bir lise çocuğuydum – hemen hemen okuldan kaçıyordum” dedi. “Müzelere ve repertuar sinemalarına gittim.”

Albany’deki New York Eyalet Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Molesworth, Whitney Müzesi’nin Bağımsız Çalışma Programına girdi. Ve bu her şeyi değiştirdi.

“‘Ah, bu odada sanatçılarla birlikte olmak ve böyle konuşmak, böyle düşünmek ve bu deneyimleri yaşamak istiyorum’ gibiydim” dedi. “Bunun benim açımdan biraz entelektüel taahhüt gerektireceği açıktı.”

Yüksek lisans ve doktora derecesine sahiptir. Cornell Üniversitesi’nde Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu ve 2014’te MOCA’da sona ermeden önce Baltimore Sanat Müzesi, Wexner Sanat Merkezi, Harvard Sanat Müzesi ve Boston Çağdaş Sanat Enstitüsü’nde küratör olarak çalıştı. Molesworth’un oradaki sergileri, beğenilen 2017 anketini içeriyordu “Kerry James Marshall: Ustalık”, Museum of Contemporary Art Chicago ve Metropolitan Museum of Art ile ortaklaşa düzenlendi.

Marshall bir telefon görüşmesinde “Küratörlüğe yaklaşımınız birçok insanınkinden daha canlandırıcı” dedi. “Bir şeyi gerçekten sevdiğinizde, tasasız yönlerini zayıf veya zayıf olarak görmeyin.”

Bu gönülsüzlük, Molesworth’un MOCA’nın baş küratörü olarak yaşadığı deneyimden, özellikle de müze bir Carl Andre ile devam etmeye karar verdiğinde kayboldu. gözden geçirmek itirazlarına rağmen.

“Çok az insan bir müze retrospektifi alır – NBA All-Star seviyesinde oynamak gibi çok büyük bir onur” dedi. “Ve bunun Carl Andre’ye verilmesi gereken bir onur olduğunu düşünmedim.”

“Geriye dönüp baktığımda keşke istifa etseydim” diye ekledi. “Keşke bir tavır alsaydım. Keşke daha cesur olsaydım.”

Molesworth, Puşkin podcast’inde Mendieta’nın ölümüyle ilgili soruları ve sanat dünyasının ne kadarının diğer tarafa baktığını ele alarak bir dereceye kadar daha cesur hale geldi.

Weisberg, “Müzeler genellikle riskten çok kaçınırlar ve zor konulardan çekinirler” diyor. “Helen tam tersi; tam olarak ne düşündüğünü söylüyor.

Güçlü yönlerine odaklanırken, Molesworth zayıf yönleri konusunda da daha net hale geldi. “İyi bir yönetici değilim ve bürokrasiye alerjim var” dedi. “Kurallar ve düzenlemeler ortamında gerçekten iyi olduğumu hiç sanmıyorum.”

“Bunu kabul etmemin neden 50’li yaşlarıma kadar sürdüğünü bilmiyorum” diye ekledi. “Ama kızım, bu benim hakkımda Tanrı’nın dürüst gerçeği.”