Ünlü satıcı Irving Blum Lichtenstein Show’un küratörlüğünü yapıyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Sanat tüccarı Irving Blum, 1965’te Leo Castelli’nin New York galerisine girdiğinde Roy Lichtenstein’ın bir deneme kitabı tablosuna hayran kaldığını, çünkü ilkokul boyunca bu kitabı yanında taşıdığını hatırlıyor.

Blum, arkadaşı Lichtenstein’ı aradı ve pop sanatçısını görmesi gerektiğini söyledi. Blum, “‘Ne kadar acil?’ dedi” diye hatırladı. “‘Yaşam ya da ölüm’ dedim. ‘Buraya gelin’ dedi.”

Lichtenstein’ın stüdyosunda Blum ona tabloyu satın almaya kararlı olduğunu bildirdi. Ama zaten Castelli’nin karısı olan satıcı Ileana Sonnabend’e satılmıştı. “Dedim ki, ‘Roy, başardım: Ileana’yla evleneceğim. Sadece bu tabloya sahip olmam gerekiyor.’”

İki ay sonra Blum’un galerisine kompozisyon kitabının kopyası ve Lichtenstein’dan bir not içeren bir kutu geldi: “Sevgili Irving, Ileana ile evlenmene gerek yok. En iyi dileklerimle, Roy.”

Blum, eşi Jackie ile paylaştığı geniş, süslü Bel Air evinde yakın zamanda yapılan bir röportajda “Onu gerçekten sevdim” dedi. “İşimi seviyorum ve birkaç şey satın aldım.”

Artık 92 yaşında olan ve uzun süredir emekli olan satıcı, sergiyi hazırlarken sanatçının sıcak anılarından yararlandı. “Lichtenstein hatırlıyor” daha önce grup halinde sergilenmemiş 20 civarında heykeli içeriyor.

Çoğunlukla boyalı bronzdan yapılmış ve bazıları satışa sunulan üç boyutlu eserler, siyah, sarı, beyaz ve mavi renkteki kalın çizgilerle Lichtenstein tablolarının canlanmış hali gibi görünüyor. Satıcı Larry Gagosian, “Renkler ve palet, birçok resmindeki renklere benziyor, ancak gerçekten kendi başına duran heykeller yaratmanın bir yolunu buldu” dedi ve Blum’un “Roy ve Dorothy ile uzun bir geçmişi olduğunu” ekledi. .”

Sanatçının dul eşi Dorothy Lichtenstein, sanatçının bağışına dikkat çekti kapsamlı yayınlıyor kataloğun amacı Lichtenstein’ın Ekim ayındaki doğum gününde heykelin mesleğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. “İster gerçeküstücülüğü ister Alman soyutçuluğunu araştırıyor olsun, her zaman buna uygun heykeller yarattı” dedi. “Bu çok tuhaf. İçinde mizah ve sevgi var.”

Dorothy, Lichtenstein’ın katılık fikrini keşfetmeyi sevdiğini, bu yüzden su görüntüleri yapmaya ilgi duyduğunu söyledi. “Bir fırça darbesini dondurmak – ki bu çok özgür bir şey – ve onu kavramak sanırım onu büyüledi” dedi. “Su, akan ama aynı zamanda bronzdan katı bir şeyi ya da yükselen bir fincan kahvenin dumanını temsil ediyordu. Bu görüntülerle ileri geri oynamaya devam etti.”

Dorothy, Blum’dan gösteriyi düzenlemesini istediğini çünkü “Roy’un bir pop sanatçısı olarak yaptığı işi başından beri gerçekten bildiğini” ve kendisinin ve kocasının birbirini tamamladığını söyledi. “Irving çok dışa dönük, Roy ise daha çekingendi” dedi. “Aynı mizah ve ironi anlayışına sahiplerdi.”

Lichtenstein, Blum’un 1958’de sanatçıyı satın alırken taklit etmek istediği ünlü satıcı Castelli ile birlikte sergi açtı. Edward Kienholz‘ın payı Kuzey La Cienega Bulvarı’ndaki Ferus Galerisi Los Angeles’ta 500 dolara. Blum, Walter 1960 yılında Kaliforniya’daki Pasadena Sanat Müzesi’nde (şimdi Norton Simon) küratör olmak üzere şirketten ayrılıncaya kadar Ferus’u kurucu arkadaşları Walter ve Shirley Hopps ile birlikte yönetti. Blum daha sonra 1966’da kapanana kadar Ferus’u tek başına yönetti.

Blum, “Başlangıçta zordu” dedi. “Fazla iş yok.”

Blum, Castelli’nin sanatçılarına Los Angeles’ta Ferus’ta bir platform sağladı. Blum, “Onun büyük bir etkisi vardı” dedi. “New York’a gittiğimde – yılda birkaç defadan fazla oraya gitmeyi göze alamazdım – ilk işim buydu: Leo’yu görmek ve ne yaptığı hakkında konuşmak.”

Onu, Blum’un New York’taki stüdyosunda bitmemiş karikatür resimlerine bakarken tanıştığı Andy Warhol ile tanıştıran Castelli’ydi. Blum, “Ondan hoşlandım ama yaptığı şeyin fazlasıyla gizemli olduğunu düşündüm” dedi. “Onu takip etmenin hiçbir yolu yoktu.”

Blum altı ay sonra tekrar ziyaret ettiğinde Warhol’un üç eserini gördü. Campbell’ın çorba konservesi Yerdeki tuvaller duvara yaslanmış. Warhol ona ne yapacağını söyledi 32 tanesi. Blum, “‘Nasıl oldu?’ dedim” diye hatırladı. “‘Eh, 32 çeşit var, hepsini yapacağım’ dedi.”

Blum, sanatçıya “Film yıldızları galeriye gelir” diyerek Warhol’u 1962’de 32 eserin tamamını Los Angeles’ta sergilemeye ikna ettiğini söyledi.

Çorba kutularından beşi satıldı ancak daha sonra Blum’un aklına tüm resimleri bir arada tutma fikri geldi ve alıcılar henüz teslim almadıkları için onları geri satmayı kabul etti. (Blum, başlangıçta yalnızca aktör Dennis Hopper’ın direndiğini söyledi.) Blum daha sonra seti 1.000 dolara satın aldı, on aylık bir süre boyunca Warhol’a ayda 100 dolar ödedi ve 1996’da kısmen Müze’ye bağış niteliğinde olan bir işlemle onu devretti. Modern Sanat’ın kısmi satışı 15 milyon dolar değerinde.

MoMA’nın uzun süredir yöneticisi olan Glenn D. Lowry, “Irving, bu sanat eserini satın almamızı mümkün kıldı” dedi. “Bize gerçekten Warhol’u iyi tasvir etmek için ihtiyaç duyduğumuz hikayeyi verdi.”

Blum ayrıca diğer eserlerini de dahil olmak üzere kurumlara bağışladı. Ellsworth Kelly‘S”Spektrum IV“MoMA’ya, Warhol’un”On metrelik çiçekler“Met ve Frank Stellas’a keten üzerine akrilik ve serigraf baskı mürekkep”Ktesifon 1”Los Angeles’taki Çağdaş Sanat Müzesi’ne.

Blum sanat dünyasına geç geldi. Blum, 1 Aralık 1930’da babasının mobilya mağazalarının sahibi olduğu New York’ta doğdu ve 10 yaşındayken Phoenix’e taşındı.

Tucson’daki üniversiteye gittikten sonra Hava Kuvvetleri’nde görev yaptı ve ardından New York’a gitti. Hans KnollKendisine Manhattan şehir merkezindeki Knoll’da iş teklif eden Alman doğumlu mobilya üreticisi. Blum, bölgedeki galerileri ziyaret eden koleksiyonerlerle buluştu.

“Betty Parsons, Sidney Janis, Stable Gallery’den Eleanor Ward, Martha Jackson; hepsi yürüme mesafesindeydi” dedi. “Gidip onları ziyaret etmeye ve sohbet etmeye başladım. Sam Kootz adında bir adamın harika bir galerisi vardı ve şu anda bayilerin bulunmadığı bir şekilde ulaşılabilirdi.”

Mimar ve tasarımcı Florence Knoll, Blum’dan Connecticut’taki bir hayat sigortası ofisini dekore edecek sanat eserlerini bulmasına yardım etmesini istedi. Blum, soyut sanatta rengin öncüsü olan Josef Albers’in bir tablosuyla geri döndü ve yola çıktı. Daha sonra 1956’da galeri sahibi David Herbert Blum’u Ellsworth Kelly ile tanışmaya götürdüm.

O gün evinde asılı olan Kelly’nin siyah beyaz küçük bir tablosunu 75 dolara satın alan Blum, “Bu, 50 yıl süren bir ilişkinin başlangıcıydı” dedi. (Ayrıca Park Avenue’de bir dairesi var.)

Blum, ressam Jasper Johns, Agnes Martin ve James Rosenquist’in barbekü yapmak için buluştuğu, Aşağı Manhattan’da mücadeleci sanatçıların yaşadığı bir cadde olan Coenties Slip’te Kelly’nin evinin çatısına tırmandığını hatırlıyor.

Blum, “Burası sanatsal faaliyetlerin yuvasıydı” dedi.

Pop Art’ın henüz yaygın bir terim haline gelmediği Los Angeles’ta Blum, Batı Yakası versiyonuna bir köprü inşa etti ve Billy Al Bengston, Robert Irwin ve Ed Ruscha’yı gösterdi. İlk Lichtenstein sergisini 1963’te açtı. Aktör ve koleksiyoncu Steve Martin, Gagosian sergisinin kataloğu için yazdığı bir makalede, 1960’larda Ferus Galerisi’ne nasıl girip Blum’dan bir Ruscha baskısını 125 dolara nasıl satın aldığını anlatıyor: “iyimser, yeni sanatın zeki, misyoner savunucusu.”

1957’den 1966’ya kadar Blum’un Ferus Galerisi, Ken Price, Larry Bell ve Frank Stella’nın ilk kişisel sergilerine ev sahipliği yapan Los Angeles sahnesinin kalbiydi.

Roberta Smith, 2002’de Haberler’da şöyle yazmıştı: “Ferus, Amerikan sanatının çoğulculuğunu, zamanının herhangi bir New York galerisi kadar -hatta daha iyi olmasa da- temsil ediyordu” diye yazmıştı.

Amy Newman’ın sözlü tarihi olan “Zorlu Sanat: Artforum, 1962-1974″te Artforum dergisinin kurucu editörü Philip Fehl, “Ferus olmasaydı hiçbir şey yoktu” diyerek şunu ekledi: “Sahne Irving’di.”

Ne yazık ki şöyle devam etti: “Çok derin olmasa da zekice konuştu, bir tüccara yakışan şekilde.”

1973’te Blum, 20 yılını geçirdiği New York’taki Blum-Helman Galerisi’ne taşındı.

Blum yakın zamanda yemek masasında otururken, giriş fuayesine hakim olan en sevdiği Lichtenstein tablolarından birine işaret etti: “İki resim: Dagwood, 1983“, çizgi film karakteri ve diğer iki görselin dikey çizgilerle ayrılmış olduğu.

Blum, Lichtenstein’la yaptığı bir diyalogda tabloyla ilgili deneyimlerini şöyle anlattı: “’Onu nasıl okuyorsun?’ diye sordu” diye hatırlıyor Blum. “‘Bunu Dagwood’un bir portresi olarak okudum’ dedim. “Bundan daha karmaşık. 20. yüzyılın sanat tarihi: solda Ekspresyonizm, ortada Biçimcilik ve sonda Pop.”

Blum, “Bunun her şeyi özetlediğini söyledi” diye devam etti. “Ben de ‘Satın alacağım’ dedim.”

Lichtenstein hatırlıyor

9 Eylül-21 Ekim, Gagosian, 980 Madison Avenue, Manhattan; 212-744-2313, gagosian.com.